Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2018 / 11:26

Uygulamalı KOBİ Yetkinlik Merkezi ilk model fabrikadan 650 KOBİ yararlanacak

Türkiye’de Uygulamalı KOBİ Yetkinlik Merkezi (Model Fabrika) kurularak işler hale getirilmesini amaçlayan proje; BST Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülüyor.

İlk Model Fabrika, Ankara’da açılacak. Bu fabrika gerçek üretim hattına sahip ama ürettikleri satılmayacak. Özellikle KOBİ’lerdeki personelin eğitimi ve çalıştırılması için bu model fabrika bir eğitim merkezi gibi çalışacak. Fabrika veya işletmelerdeki verimlilik konusunda aksayan yönlerin veya fabrikanın üretime ayarlanmış biçiminde görülen verimsizlik unsurlarının model fabrikada iyileştirilmesi yapılacak. Örneğin, bir fabrikadaki 8 istasyonlu montaj hattı 5 istasyona düşürüldüğünde zamandan verimlilik sağlanacaksa bu, model fabrikalarda denenecek, daha sonra bunu gören yöneticiler kendi fabrikalarında, bunu uygulayacak.

Ankara’dan sonra İzmir ve Mersin’de de model fabrika kurulacak. İzmir’deki fabrika ve inovasyon merkezi Manisa ve Aydın’a da katkıda bulunacak. Model fabrikalardan en az 650 KOBİ faydalanacak. 2019 ve 2020 yıllarını kapsayan dönemde Adana, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Kayseri'ye de model fabrika kurulması planlanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics