Bilişim Dünyası 15 KASIM 2015 / 11:58

Veeam, yedeklemede ışık hızına gözünü dikti

VeeamON 2015’te yeni ürün ve çözümler tanıtıldı, katılımcılar yeni teknolojiler hakkında bilgilendirildi.
 
Modern veri merkezlerinin kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için yenilikçi çözümler geliştiren Veeam’in dünyanın dört bir yanından gelen bilişim profesyonellerini ve iş ortaklarını bir araya getirdiği VeeamON 2015, 26 – 29 Ekim tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğin odağında yine kesintisiz erişim ve bulut teknolojileri vardı. Geçtiğimiz yıl da yerinde takip ettiğimiz etkinlikte, Veeam’ın yeni ürün ve çözümleri tanıtılırken, katılımcılar 30’dan fazla paralel oturuma katılarak yeni teknolojiler, ürünler ve çözümler hakkında bilgi aldılar. Fuaye alanında ise Veeam iş ortakları ürün ve çözümlerini canlı demolarla yaklaşık 1800 katılımcıya sunma fırsatı elde ettiler.
Etkinliğin açılışını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Veeam CEO’su Ratmir Timashev yaptı. Yeni müşterilerinin sürekli olarak kendilerine sahip oldukları eski yedekleme çözümlerinin kesintisiz çalışan bir şirketin taleplerini karşılamakta yetersiz olduğunu ilettiklerini belirten Timashev, konuşmasında Veeam ile ilgili çeşitli bilgileri de paylaştı: “Geçtiğimiz çeyrekte şirket sonuçlarımızın çarpıcı bir şekilde artması sürpriz değildi. Müşterilerimiz şirketleri için bütünsel bir erişebilirlik yaklaşımına ihtiyaç duydukları kararına vardılar. Bunun da eski sistemleri kullanan geçici bir tasarım şeklinde bir araya getirilmiş bir çözüm olmasını istemiyorlar”.

Ciro üçüncü çeyrekte yüzde 17 arttı
Timashev’in paylaştığı verilere göre Veeam’in cirosu 2015 yılının 3’üncü çeyreğinde yüzde 17 artmış, sabit kurda ise bu rakam dünya genelinde yüzde 26 olmuş. Özellikle Veeam Availability Suite Enterprise Plus sürümünde geçtiğimiz yıla göre yüzde 86 oranında bir ciro artışı olmuş. Ürünün tüm sürümlerinde ise bu rakam yüzde 49’a ulaşmış. Şirketlerden gelen taleplerde de büyüme yüzde 23 olmuş.
Veeam’in Bulut Sağlayıcı programı, şirketin büyümesinde rol oynayan önemli etkenler arasında yer alıyor. Programda, geçtiğimiz yıla göre işlem sayılarında yüzde 73’ük artış gerçekleşti. Dünya genelinde 9 binin üzerinde hizmet ve bulut sağlayıcısı da bu programın bir parçası. Bu programın sonucunda Veeam, iş ortakları için özel olarak geliştirdiği Bulut ve Hizmet Sağlayıcı Programı’nı (VCSP) duyurdu. Bu program sayesinde hizmet sağlayıcılar yeni müşteriler kazanırken, özellikle artan olağanüstü durumlarda veri kurtarma hizmeti taleplerine hızla cevap verebilme yeteneğine kavuşacaklar.

Veeam yönetici kadrosunu genişletiyor
Veeam, iş ortaklarıyla birlikte gerçekleştirdiği işleri geliştirmek ve yeni iş fırsatları elde etmek için Küresel İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Andy Vandeveld’in atandığını duyurdu. Vandeveld, bulut tabanlı ve yazılım tanımlı kanallar üzerinden, Veeam’in erişilebilirlik çözümlerini sunacak yeni iş fırsatlarını ortaya çıkarmak amacıyla işbirliği ekosistemiyle stratejik ilişkileri yürütecek ve denetleyecek. Buna ek olarak dünya genelindeki sistem entegratörleriyle daha sıkı bağlar oluşturmanın yollarını arayacak ve iş ortağı tabanında ciro artışı oluşturmaya çalışacak.

Kanal iş ortakları için özel çözüm
Veeam, etkinlikte iş ortakları için özel olarak geliştirdiği Servis Sağlayıcılar için Veeam Yedekleme Yönetilen Portal’ını (Veeam Backup Managed Portal for Service Provider) duyurdu. Portal, servis sağlayıcıların müşterilerini ve hizmetlerini uzaktan yönetebilmelerini sağlarken kullanıcılar için self servis yedekleme hizmetleri sağlıyor. Veeam bu portal sayesinde servis sağlayıcıların Veeam çözümlerine dayalı yedekleme hizmetlerini sunabilmelerini sağlıyor. Veeam Yedekleme Yönetilen Portalı, Veeam Cloud Connect uyumlu ve Microsoft Azure Marketplace’den satın alınabiliyor.
Linux için ücretsiz yedekleme
Geçtiğimiz yıl VeeamON’da uç noktalar için ücretsiz yedekleme çözümünü duyuran şirket, bu yıl da Linux için özel olarak geliştirdiği yine ücretsiz olan yedekleme ürününü tanıttı. Şirket içerisinde ve bulutta bulunan Linux sunucular için yedekleme ve koruma sağlayan yeni yazılım Linux kullanan şirketlerin işini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Etkinlikte sohbet etme imkanı bulduğumuz Veeam Ürün Stratejisi Başkan Yardımcısı Doug Hazelman, Linux sunucularının yedeklenmesi ve kurtarılması işlemlerinin genelde karmaşık ve pahalı bir süreç olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Linux sunucular çoğunlukla manuel müdahaleye gerek duyuyor. Bazen BT yöneticisinin büyük vaktini alıyor. Her geçen daha fazla şirket iş yükünü açık bulut üzerine taşıyor. Bu yüzden bulut üzerindeki verilerin yedeklenmiş ve daha hızlı bir şekilde kurtarılıp erişilebilir hale gelmesi daha önemli hale geliyor. Yeni yazılımımızla Linux’la ilgili bize gelen taleplere cevap verdik. Böylece birçok kullanıcının gerçekten ihtiyaç duyduğu bir aracı ürün portföyümüze  katmış olduk.”
 
Işınla beni Scotty!!!
Etkinliğin son gününde birçoğumuzun Uzay Yolu dizisinde Kaptan Kirk olarak tanıdığımız William Shatner konuk konuşmacı olarak yer aldı. Dizinin meşhur sloganı “Beam me up” yani “Işınla beni”, “Veeam me up” olarak değiştirilerek yedeklemelerdeki hızın önemine dikkat çekildi. Hala severek izlediğimiz bir dizinin baş kahramanını böyle bir teknoloji etkinliğinde görmek bizim için de ilginç bir deneyim oldu. 
Bu arada Las Vegas’ta birçok büyük şirketin ve kamu kuruluşlarının verilerinin tutulduğu ve Veeam çözümlerinin kullanıldığı bir veri merkezini de ziyaret etme şansını elde ettik. 24 saat boyunca görünüş itibariyle eski askerlerden oluşan bir ekip tarafından korunan Tier IV Gold sertifikasına sahip Supernap veri merkezi, teknik özellikleri ve tasarımı ile bizi oldukça etkiledi. Çölün ortası denilebilecek bir yerde bulunan merkez birkaç yıl içerisinde tamamen yeşil enerjiye geçmeyi hedefliyor. 
 
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics