Bilişim Dünyası 26 EYLÜL 2014 / 12:02

Veri artışı ile başa çıkmanın yolları

Nokia Networks; 2014 yılı Müşteri Kazanma Ve Elde Tutma Raporu’nun önemli bulgularını paylaştı. Ayrıca; mobil geniş bant veri trafiğindeki artışı yönetmek için en ileri çözümleri ve hizmetlerini de tanıttı. Kablosuz veri trafiğindeki artışı yönetmek ve müşteri sadakatini korumak üzere operatörlere yardımcı olan çözümleri ve hizmetleri tanıtan şirket, Nokia Networks İnovasyon Günleri etkinliğini organize etti.

Toplantıda konuşan Nokia Networks Türkiye Ülke Direktörü Murat Kırçuval; "2014 ila 2018 yılları arasında Türkiye'nin mobil geniş bant abone sayısının yüzde 21 oranında artması bekleniyor. Nokia Networks; kablosuz ağlarda yaklaşmakta olan büyük veri artışı ile başa çıkmak konusunda ülkemizin operatörlerine yardımcı olmak için her açıdan hazır" dedi.

Araştırmaya göre, abonelerin uygulamalara yönelik ilgisi en yüksek seviyelerine çıktı. Nokia'nın raporuna göre, gelişmiş ülkelerdeki yoğun/aktif kullanıcıların oranı, 2013'e göre yüzde 8'lik bir artışla yüzde 75'e ulaştı. Bu kullanıcılar mobil cihazlarını web tarama, görüntülü görüşme, finansal işlemler ve dosya yüklemek/indirmek için düzenli olarak kullanıyorlar.

Rapor bulgularına göre; müşteri sadakati daha yüksek olan mobil operatörler ağ performansı, hizmet kalitesi ve müşteri ilişkileri açılarından rakiplerine göre daha iyi performans gösteriyorlar. Bulgular tüm dünyadaki kullanıcıların yüzde 40'ının gelecek 12 ay içinde operatörlerini değiştirmeyi düşündüğünü de ortaya koyuyor.

Bu durum operatörler için ciddi endişe yaratıyor. Bu senaryo dikkate alındığında, akıllı telefon merkezli dünyamızda müşteri sadakatinin anahtarını ses ve veri kalitesi elinde tutuyor. Maliyet ve faturalama da abone hareketlerine etki eden önemli etkenler. Küresel ortalamaya kıyasla, gelişmiş ülkelerde müşteri ilişkileri performansının, abonenin elde tutulması üzerindeki etkisi çok büyük.

 
ETİKETLER : Nokia Networks

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics