Bilişim Dünyası 09 ŞUBAT 2016 / 13:28

Veri depolama çözümlerine yatırımlar gittikçe artacak

IDC’nin dünya genelinde gerçekleştirdiği “Depolama Sistemleri ve Hizmetleri” araştırmasına göre, veri depolama çözümlerine yapılacak yatırım 2016 ve 2019 yılları arasında yüzde 20 artacak ve 8,51 milyar dolara ulaşacak. 2019’da, verilerin kaplayacağı alan ise yüzde 29,9’luk artışla 73.41 Exabyte olacak. Ölçekleri veya faaliyet gösterdikleri alan fark etmeksizin tüm kurumlar, bilgiye kesintisiz şekilde erişmek, güvenli şekilde verilerini depolamak istiyor. Veri depolama çözümleri, iş sürekliliğinde meydana gelen kesintilerin mali zararlarını ortadan kaldırdığı için şirketlere önemli bir katma değer sağlıyor. Veri depolama çözümleri sunan Synology de kullanıcılarına esneklik ve hız kazandırıyor.  
 
Bütünleşik yapıyı göz önünde bulundurun
Veri artışının veri depolama alanındaki donanım ve yazılım çözümlerine olan yatırımları hızlandırdığını belirten Synology Türkiye Ürün Müdürü Volkan Yiğit, şu bilgileri verdi:
“Veri güvenliği ve verinin yönetilebilir olması önemli. Veri güvenliği ile ilgili endişe taşıyan kurumlar, en uygun depolama ve bulut çözümlerine karar vermeden önce mutlaka tümleşik bir güvenlik deneyimi yaşayabilecekleri çözümlere yönelmeli. Birbirinden bağımsız altyapıların veya cihazların tercih edilmesi, güvenliğin, verimliliğin, hızın ve kalitenin düşmesine neden olan en büyük sebepler arasında. Tümleşik ürünlerin en büyük avantajı, güvenlik açıklarını ortadan kaldırması ve doğru bilgiye doğru kişinin ulaşabilmesini sağlaması. Kurumlar, gelecek yıllardaki büyümelerini göz önünde bulundurarak, veri depolama alanına yatırım yapmalılar. Tek cihaz üzerinden sunduğumuz tümleşik veri depolama çözümlerimizle, güvenli, her zaman ve her yerden veriye erişimi mümkün kılan son teknoloji cihazları kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Kullanım kolaylığı, kullanıcılarımızın karar mekanizmalarında önemli değişimler yaratıyor ve ihtiyaçlar külfet olmaktan çıkıyor.”
 
Yedeklerde aklınız kalmasın 
Intel Celeron N3050 işlemciye sahip olan DS216+, yüksek koruma için Intel AES-NI şifreleme özelliğiyle birlikte geliyor. 113 MB/s hızında şifrelenmiş veri aktarımını mümkün kılan DS216+, 111 MB/s okuma ve 109 MB/s’lik yazma hızı ile yüksek performans sunuyor. Ayrıca 1080p H.264 4K yüksek kaliteli video aktarımına ve oynatmaya imkân tanıyan DS216+, özel eğlence merkezi oluşturabilmeye olanak yaratıyor.      
Veriler üzerinde gerçekleştirilen düzenleme, paylaşma gibi işlemler için yüksek güvenlik sunan DS216+, Btrfs dosya sistemi ile yönetilebilirliği maksimum seviyeye çıkarıyor. Veri bütünlüğü kontrollerinin yapılabilmesine izin veren uygulama, verileri anlık geri yükleme, kotalı paylaşım gibi özelliklerin kullanımını mümkün kılıyor. Hot-swap (çalışır durumda disk değiştirme) desteği ile gelen DS216+, kullanıcılara tam kontrol imkanı veriyor. DS216+ DiskStation Manager (DSM), gelişmiş sezgisel işletim sistemine sahip.