Bilişim Dünyası 28 NİSAN 2014 / 08:18

Veri depolama SSD’lerin omuzlarında yükseliyor

Artan veri miktarı ve işlemci performanslarının gerisinde kalan depolama çözümleri, flash depolama ile  kendine yeni bir yol çiziyor.

Flash depolama çözümleri, dünyadaki depolama eğilimlerini değiştirebilecek kadar etkili bir eğilim haline geldi. Sayısal verinin ve uygulamaların artmasıyla birlikte bulut bilişim, sanallaştırma ve büyük veri ve analitik gibi ihtiyaçlar kurumları depolama çözümlerinde yeni arayışlara itiyor. Katı hal depolama, iş kritik uygulamalardaki becerisinin yanı sıra masaüstü ve sunucu sanallaştırma projelerindeki ihtiyaçları karşılaması nedeniyle tercih ediliyor.
IDC’nin rakamlarına göre, kurumlar katı hal depolama dizilerini kullanarak uygulamalarını hızlandırmayı hedefliyor. Flash dizilerin 2015 yılında 1.2 milyar dolarlık bir piyasa oluşturması öngörülüyor. Şu anda ise piyasanın yaklaşık 320 milyon dolarlık olduğu öngörülüyor.
Kurumların sıkça ulaştıkları uygulama verileri için tercih edilen flash depolama çözümleri, sabit disk sürücülere kıyasla oldukça performans fırsatı sunuyor. Geleneksel disk teknolojisinin geride kalması ve GB başına SSD maliyetinin düşmesiyle birlikte flash depolamaya olan ilgi gün geçtikçe artıyor.

Dev BT şirketleri flash depolamada büyümeyi hedefliyor
Bu alandaki harcama eğilimiyle birlikte aralarında EMC, IBM, Hitachi, NetApp, Cisco gibi şirketlerin yatırımları da peşi sıra geldi. Örneğin, 415 milyon dolar karşılığında flash dizisi girişimi Whiptail’i satın alan Cisco, bu alandaki iddialı olmaya çalıştı ancak sessiz sedasız bu iddiasından vazgeçmiş bir görüntü sergiledi.
Microsoft’un İstanbul’daki bir etkinliği için Türkiye’deki iş ortağı TaraSistem’in de davetiyle, flash depolama dizisi sektörünün önemli oyuncularından Violin Memory’nin yöneticileriyle görüşme fırsatı yakaladık. 2005 yılında kurulan Violin Memory, kısa sürede adından söz ettirecek cirolara ulaştı. Bunun temelinde belki de şirketin “yeni nesil kurumsal depolama” alanına yönelmiş olması yatıyor.
Son 5 yıl içerisinde 1 milyondan 108 milyon dolara kadar yükselen cirosuyla dikkat çeken şirket, dünya çapında önemli şirketlere hizmet vermenin yanı sıra ülkemizde de finans, telekom ve perakende sektöründeki şirketlere çözümlerini sunuyor.

“SSD depolama çözümleri pahalı değil”
Son 5 yılda yaşanan inanılmaz değişim karşısında depolama alanında yeterli yenilikler yapılmadığına dikkat çekerek sözlerine başlayan Violin Memory EMEA Bölgesi Direktörü Mick Bradley, “Biz bu aradaki boşluğu doldurarak, flash tabanlı çözümler üretiyoruz” diyerek Violin’in kısa süreli yükselişinin ipucunu verdi. Son bir yıldır Microsoft ile geliştirdikleri Windows Server 2012 üzerinde çalışan Violin depolama çözümü hakkında bilgi veren Bradley, “’Violin Windows All Flash Array’ ile uygulama performansı 10 kat artıyor. Depolama konsolidasyonu ile güç ve soğutmada yüzde 90’a varan tasarruf sağlanıyor. Ayrıca yazılım lisanslarında da yüzde 80’lik maliyet avantajı sağlanıyor” dedi.
SQL ve Hyper-V üzerindeki performansın da arttığına dikkat çeken Bradley, SSD’lerle ilgili bilinen yanlışların şu şekilde düzeltilmesi gerektiğini belirtti:
“SSD’lerin pahalı çözümler olduğu algısı tamamen yanlış. Zira yatırım geri dönüşünün müşteriye bağlı olmakla birlikte, çok kısa sürelerde gerçekleştiği biliniyor. Bununla birlikte performans artışı ve işlemeye sağladığı katkıyı göz önüne aldığımızda çok daha tasarruflu bir çözüme dönüştüğü görülüyor.”
Türkiye pazarının yeni teknolojilere oldukça uyumlu olduğunu dile getiren Violin Memory MEMA Bölgesi Satış Direktörü Christian Putz, “Şu anda en fazla talebi finans, telekom ve üretim sektörlerinde görüyoruz. Burada her zaman veri merkezi mimarisini nasıl geliştirebileceğimiz üzerine konuşuyoruz. Hem İstanbul’da hem de Ankara’da benzer talepler görüyoruz. Bu taleplerde karmaşanın azaltılması, performansın artırılması başta geliyor. Violin olarak da vaat ettiklerimizin yerini bulması Türkiye’deki müşterilerimizin de memnun olmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

SQL 2014’teki bellek-içi performans beklentisi Violin ile hayat buluyor

Microsoft , dünya ile aynı günde SQL Server’ın mevcut en güncel sürümü SQL Server 2014’ü tanıttı. Dikkat çeken noktaların başında Microsoft’un da bellek içi (in-memory) teknolojisine önem vererek sunduğu gerçek zamanlı performans oldu. Bu yüksek performans ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Microsoft, donanım geliştirmesine de ihtiyaç duydu. Bu ihtiyacı ise Violin Memory’nin flash depolama çözümleri ile karşıladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics