Bilişim Dünyası 26 ARALIK 2015 / 13:45

Veri Gölü Stratejisi, yeni ürünlerle gelişiyor

EMC, kurum ve kuruluşların hibrit buluta geçişini kolaylaştırmak üzere geliştirdiği Veri Gölü 2.0 Stratejisi kapsamında yeni ürünlerinin duyurusunu yaptı. IsilonSD, Isilon OneFS ve Isilon CloudPools ürünleri 2016 yılının ilk ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. Yeni ürünler, yapılandırılmamış verilerin yalnızca ana veri merkezinde değil, uzak ofisler gibi veri merkezinin farklı konumlarında da kullanılabilir olmasına ve bulut arşivlemesine olanak tanıyor.
EMC Isilon Bölge Yöneticisi Ender Bozanoğlu’nun verdiği bilgilere göre kurumlar, üç önemli eğilim doğrultusunda dönüşüm süreçlerini yaşıyorlar. Birincisi, iş gücünün dağınık bir hal almasıyla, şirketlerin de daha küresel bir duruma gelmesi. İkincisi, yapılandırılmamış veri hacminin hızla büyümesi ve böylece, verilerin etkili bir şekilde yönetilmesi ve aynı zamanda verilerden değer elde edilmesi gereksiniminin artması. Üçüncü eğilim ise hibrit bulutun, veri merkezlerini en verimli ve etkili şekilde çalıştırmak isteyen kurumlar için rakipsiz bir seçenek haline gelmesi.
EMC Veri Gölü 2.0 stratejisi ve yapılan yeni duyuruların, bu zorlukların yönetilmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Bozanoğlu, çözümler hakkında şu bilgileri verdi:
“EMC IsilonSD Edge, uzak ofislerde veya kenar konumlarda veri yönetimini en düşük maliyetli şekilde basitleştirmek için tasarlanmış, yazılım tanımlı yeni bir çözüm ve olağan donanım üzerinde çalışan, yüzde 100 yazılım tanımlı bir ortam sunuyor. IsilonSD Edge, VMware ESX'i destekliyor ve yönetim kolaylığı için VMware vCenter ile tam olarak entegre çalışıyor.
Veri Gölünü farklı konumlarla genişletmeye ek olarak, EMC yeni ve gelecek nesil Isilon OneFS işletim sistemiyle Veri Gölü’nü merkezde de geliştiriyor. Bu zengin seçenek, esnekliği artırmak, yönetimi basitleştirmek, etkinliği yükseltmek ve çok büyük Veri Gölleri için kesintisiz çalışma sağlamak üzere tasarlandı. Yeni nesil OneFS'de, müşterilerin uygulamalarını ya da son kullanıcı ortamlarını, gerektiğinde yükseltme öncesi duruma getirmelerini sağlayacak esnek yazılım yükseltmesini geri alma özelliği de bulunuyor. Bu özellikler, altyapı yöneticilerine sorunsuz bir kullanıcı deneyiminden ve kritik ortamların sürekli çalışır durumda kalacağından emin olmalarını sağlayacak parçacıklı seçenekler sunuyor.
EMC merkez ve kenarda depolama odaklı çözümlere ek olarak, EMC Isilon'un kolayca genel, özel ve hibrit bulutlara kadar genişlemesini sağlayacak, Isilon ürün yelpazesine yönelik yeni bir yazılım uygulaması olan EMC CloudPools'u (Bulut Havuzu) da sunuyor. Şirket içindeki verilerin büyük bölümü, düzenleme ve uyum amaçlarına yönelik olarak uzun süre muhafaza edilmesi gereken soğuk verilerden oluşuyor. Bulut Havuzları, Isilon'un, bulut ağ geçidi gerektirmeden verileri Amazon Web Hizmetleri, Microsoft Azure ve Virtustream gibi genel bulutlara doğal biçimde katmanlamasını sağlıyor. Ayrıca, veri merkezinin EMC Elastic Bulut Depolama (ECS) ve özel bir bulut olarak Isilon'a genişlemesini sağlıyor. Isilon, ana merkez ad alanını buluta genişleterek, konumdan bağımsız olarak veri erişimine olanak tanınıyor.”
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN