Bilişim Dünyası 16 OCAK 2014 / 11:21

Veri kalitesi, kurumsal avantaj demek

Veri doğrulama, zenginleştirme ve koordinatlama yazılımı Paritus Akıllı Arama Çözümleri, 15 Ocak’ta Wyndham Hotel’de düzenlenen tanıtım toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Paritus teknolojisini 2009 yılından bu yana geliştiren BT Bilgi Teknolojileri’nin düzenlediği toplantıya Paritus Veri Kalitesi ve Lokasyon Bazlı Hizmetler, Hizmet Planlama Yöneticisi Barış Işıklılar, Enpara.com Teknoloji ve Ürün / Süreç Yönetimi Bölüm Müdürü Cumhur Türkmen, NeoSinerji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Üst ile Infotech Kurucu Ortağı Ali Ufuk Peker konuşmacı olarak katıldılar. Paritus Akıllı Arama Çözümleri Ürün Müdürü Zuhal İşcan, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Profesyonel yöneticiler günümüzde mevcut bilgiyle rakiplerine oranla fark sunabilir. Paritus’un kurumlar açısından katma değer bu noktada öne çıkıyor. BT Bilgi Teknolojileri’nin yatırımlarıyla düzenli olarak gelişen Paritus teknolojisinin, veri zenginleştirme, doğrulama ve koordinatlama olanakları, kurumların veri kalitesinde çarpıcı değişimlere yol açıyor. Teknolojik yeniliklere açık, esnek ve modüler bir yazılım olan Paritus’un veri kalitesi stratejilerinin bir bileşeni.”

Paritus Veri Kalitesi ve Lokasyon Bazlı Hizmetler, Hizmet Planlama Yöneticisi Barış Işıklılar, ABD’den verdiği örneklerle veri kalitesi ve büyük veri ekseninde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Işıklılar, Paritus’un bulanık mantığa dayalı akıllı arama teknolojisi hakkında, “Türkiye için geliştirdiğimiz bulanık mantık ve doğal dil işleme algoritmaları; imla yanlışlarını, fonetik hataları, eksik kelimeleri, kısaltmaları, unvanları, varyasyonları ve pek çok yazım farklılığını dikkate alarak doğru veri kayıtlarını doğru zamanda saliseler içinde arayıp eşleştirebiliyor. Bunun gibi daha birçok özelliği ile Paritus, ana veri yönetimi, iş zekâsı ve veri kalitesi çalışmalarına önemli bir katkı sağlıyor” bilgisini verdi.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN