Bilişim Dünyası 04 EYLÜL 2016 / 14:52

Veri kaybı, müşteri kaybı demek

KOBİ’lerin yüzde 60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Dış kaynaklı veri kaybında ise her 3 veriden 1’i müşteri bilgileri. Bu tür bir kayıp, sadece şirketi ve çalışanları olumsuz etkilemekle kalmıyor; müşterileri de önemli zarara uğratıyor. Buna karşılık, şirketler Ofisim.com’a üye olarak, verilerine üst düzey güvenlik seviyesinde erişebiliyor. İş sürekliliğini eksiksiz şekilde sağlamak da önemli ve Ofisim.com CEO’su Serdar Turan, şu bilgileri verdi:
“Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Dış kaynaklı veri kaybında ise kaybedilen verinin yüzde 36’sı müşteri bilgileri. Kurumsal verilerini korumayan şirketler, müşteri bilgileri ve finansal verilerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu tür bir kayıp, sadece şirketi ve çalışanları olumsuz etkilemekle kalmıyor, müşteri bilgileri ve finansal verilerin de kaybıyla müşterileri de zarar uğratıyor. Zarar gören verilerin tekrar geri getirilememesi durumunda şirketler, ticari faaliyetlerini sonlandırmaya kadar gidebilecek riskler ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle kurumlar, iş süreçlerine göre yedekleme sistemleri kurmalı ve günlük olarak kontrollerini yapmalı. Kurumlar ve şirketler, bu temel ihtiyaçlarla veri depolama çözümlerinde uygun maliyetli, güvenilir, hızlı ve esnek çözümlere odaklanıyorlar.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN