Bilişim Dünyası 03 EYLÜL 2013 / 10:26

Veri kaybına uğramayın

Veri yedekleme ve iş sürekliliği konusunda çalışan Double-Take, özellikle kurumlar açısından hayati önem taşıyan veri yedekleme ile ilgili doğru bilinen 7 yanlışa dikkat çekti. Double-Take’in Türkiye dağıtıcılığını yapan Stratus Bilişim Sistemleri’nden Teknik Müdürü Erkan Tuğral, bu konuda doğru bilinen yanlışların veri kaybına yol açabileceğini söyledi.

Sanal ortamlar için kullanılan çoğu felaketten kurtarma ve iş sürekliliği teknolojileri sadece tek bir ortam ve belirli problemler üzerine çözümler sunuyor. “Bütün kritik uygulamalarınızın ve verilerinizin erişilebilir olduğuna emin olmak için, yeteri kadar esnek ve güçlü olmayan tek boyutlu çözümleri kabul etmek zorunda değilsiniz” diyen Erkan Tuğral, Double-Take’in 7.0 sürümünün, ajanlı ve ajansız koruma seçenekleriyle bütün fiziksel, sanal ve bulut sunucuların korunmasını sağlayan ilk ve tek iş sürekliliği, felaketten kurtarma ve taşıma çözümü olarak öne çıktığını söyledi.

Erkan Tuğral, kritik sunucu, iş yükü ve verileri korumak söz konusu olduğunda yanılmanın çok kolay olabildiğine dikkat çekerek, “doğru bilinen yanlışlar veri kaybına yol açabilir” diye konuştu. Tuğral doğru bilinen yanlışları ve gerçek doğruları şöyle sıraladı:

1)      Yanlış

Ajansız koruma, sanal makineleri korumak için tek yöntemdir.

Doğru

Gelişmiş uygulama farkındalığı ve gerçek zamanlı işlem tutarlılığı olmadan, yalnız başına ajansız koruma, korumanın esnekliğini sınırlar. Sanal makineleri tam olarak koruyabilmek için ajan-tabanlı korumaya ihtiyaç duyarsınız.

2)      Yanlış

Erişilebilirlik için en iyi seçim Storage tabanlı replikasyondur.

Doğru 

Storage-tabanlı replikasyon yavaştır, üreticilerin aynı olması gerekir, saklı ücretlendirmeler içerir ve teknolojik gelişmeleri sınırlıdır. Sunucu tabanlı replikasyon ise en iyi performansı sağlar ve çapraz platformlar arası çalışabilir.

3)      Yanlış

Farklı hipervizörler arası koruma sağlanamaz.

Doğru

Ajansız teknolojiler platformlar arası koruma sağlayamaz. Fakat ajan tabanlı teknolojiler sağlar. 

4)      Yanlış

Sanal felaket kurtarma için en iyi çözüm halen yedeklemedir.

 Doğru

Sanal tabanlı çözümlerin birçoğu periyodik yedekleme kullanıyor, bu yöntemin sonucu ise kötü RPO (Kurtarma Noktası Hedefi).

5)      Yanlış

Sanallaştırma yalnızca tek yöne ilerler.

 Doğru

İş yüklerinin fiziksel, sanal ve bulut çözümler arası taşınabilir olması gerekirken bir çok taşıma ve koruma çözümü orijinal kaynağa geri dönüş sağlamaz.

6)      Yanlış

Ajansız replikasyon çözümleri bütün uygulamaları koruyabilir.

Doğru

Bütün uygulamalar aynı değildir. Bazıları daha çok veya daha iyi korunmaya ihtiyaç duyar.  Felaket kurtarma stratejiniz kritik uygulama ve iş yükleriniz için gerçek zamanlı replikasyon sağlamalıdır.

7)    Yanlış

Ajansız replikasyon çözümleri kendi seçebileceğim bir bulut hizmetine felaket kurtarma yapabilir.

 Doğru

Ajansız çözümler teknoloji tercihlerinizi ve bulut sağlayıcılar arası seçiminizi sınırlayabilir. Ajan tabanlı replikasyon ise platform bağımsız koruma ve uyumluluk sunar.

Kurumlara seslenerek, 7 yanlışı değerlendiren Erkan Tuğral, şu tespiti yaptı: “Artık sanal sunucu korunması ve iş yükü taşınabilirliği hakkındaki yanlışları yıktığımıza göre tüm sanal makineleriniz için basit bir felaket kurtarma yöntemi kullanmanız için kandırılamayacaksınız. Veri merkezleri karmaşık ortamlardır ve Double-Take 7.0 gibi bir çözüm size birleşik koruma sağlayacaktır. Double-Take, kanıtlanmış felaket kurtarma ve fiziksel, sanal ve bulut ortamları arasında dönebilen erişilebilirlik teknolojileri sunar.”

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics