Bilişim Dünyası 14 TEMMUZ 2014 / 08:10

Veri merkezinde profesyonel bütünlük

KoçSistem, veri merkezi sektörü temsilcisi Zenium Technology Partners ile işbirliği yaptı.

KoçSistem Zenium’un İstanbul’da Dudullu mevkiinde inşaatına başladığı İstanbul One’da, büyük hacimlerde toplu alan kiralama ve sistem yönetimi ihtiyacı olan şirketlere, barındırma ve yönetilen hizmet çözümleri sunacak. İstanbul One’ın, Ocak 2015’te tam anlamıyla faaliyete geçmesi planlanıyor. Tamamlandığında, toplamda 12 bin m²’lik teknik alanda, Türkiye’nin en büyük veri merkezi olarak hizmet sunacak olan İstanbul One için Zenium’un 160 milyon dolar değerinde yatırım yapması bekleniyor.
Sadece sektör değil, Türkiye açısından da stratejik öneme sahip bir iş ortaklığına imza attıklarını söyleyen KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, Türkiye’nin veri merkezi işletmeciliği için bir cazibe merkezi haline getirilmesinin amaçlandığı vizyona da hizmet ettiklerini söyledi. Nalbantoğlu “İstanbul One, uluslararası teknoloji şirketlerinin ülkemizdeki BT pazarına verdiği önem ve Türkiye BT şirketlerine duyduğu güvenin bir işareti” dedi. Nalbantoğlu, İstanbul One’ın veri merkezi işletmeciliği alanında önemine işaret ederek, “İstanbul One; teknolojisi, özelleştirilebilir, ölçeklenebilir ve tamamen bağımsız veri alanları gibi özellikleri ile sektöründe fark yaratacak. Kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere şehir içi veri merkezi kavramına uygun olarak inşa edilecek” bilgisini paylaştı.
Türkiye’de şirketlerin çoğunun, kendi iş alanlarının dışına çıkarak veri merkezi kurma ve sistem işletimini en baştan öğrenerek yapma eğiliminde olmalarının, milli sermaye kullanımı açısından bir kayıp olduğu yorumunu yapan Nalbantoğlu, şirketlere bu merkezden faydalanarak tasarruf sağlayabilecekleri bir hizmet modeli sunmayı hedeflediklerini vurguladı. Zenium Technology Partners CEO’su Franek Sodzawiczny ise uzun vadede Türkiye’deki yatırımlarını sürdürerek artıracaklarını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics