Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2013 / 08:11

Veri merkezini genişletmek şimdi tek bir kutuya bakıyor

Türkiye temsilciliğini Bilişimcim’in üstlendiği Nutanix, mevcut kapasitesini ve depolama alanını genişletmek isteyen veri merkezleri için kolay ve uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor.

Veri merkezleri, ihtiyaçlara bağlı olarak sürekli büyüyen ve gelişen yapılar. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesine bağlı olarak mevcut ekipmanların gündemden düşmesi, veri merkezi sahiplerini eninde sonunda önemli bir sorunun cevabını vermeye zorluyor: Veri merkezini kurulu olduğu teknolojiyi temel alarak mı genişletmeli, yoksa artan kapasite ihtiyacını veri merkezini yenileyerek mi çözmeli?
Her iki yaklaşımın avantaj ve dezavantajları olsa da, burada kararı etkileyen unsur genellikle maliyet ve karmaşa noktasında düğümleniyor. Veri merkezini yenilemeye karar verirseniz önemli bir maliyete katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer mevcut yapıyı genişletmeyi düşünüyorsanız, bu durumda da eklenecek olan yeni yapıların eski sistemle olan uyumunu ve karma yapının neden olabileceği performans darboğazını gözetmeye ihtiyacınız var.

‘Genişleme’ kavramının anlamı genişliyor
Nutanix, bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak ilginç bir çözüm getirmiş. Standart rack kabinetlere sığabilecek boyutlarda tasarlanan bu ürün, üzerinde barındırılacak sanal sunuculara destek vermek üzere modeline göre değişen Intel Xeon işlemciler, 1 TB’a kadar sistem belleği ve 20 TB’a kadar depolama bulundurabiliyor. Aygıtın üzerinde aynı zamanda 10 gigabit destekli Ethernet çıkışları yer alıyor ve üzerinde çalıştıracağı sanal sunucuların yönetimini üstlenmek ve sistem genelindeki yük dengelemesini sağlamak üzere gerekli kontrol yazılımıyla birlikte geliyor.
Diyelim ki mevcut altyapınızda genişleme ihtiyacı duydunuz ve eski yatırımı gözden çıkarmadan pratik bir şekilde bu işi halletmek istiyorsunuz. Nutanix’i sisteme ekliyorsunuz, kontrol yazılımı otomatik olarak cihazı ana veri merkezinin bir parçası olarak konumlandırıyor ve sistem genelindeki yük dağılımını dengelerken bu yeni ürün setini de işin içine katıyor. Kutuları tek tek alırsanız kutu başına 75-100 adet bağımsız sanal sunucu veya destekleyebiliyorsunuz. Dörtlü kümelerde rakam 400’e kadar çıkıyor. Kapasite artışı doğrusal olduğu için, daha fazlası lazım olduğunda gidip yeni bir Nutanix kutusu ekleyip altyapıya eklemeniz yeterli.

Dünyadaki büyümeyi Türkiye’ye taşıyacaklar
Nutanix EMEA Kanal Satış ve Saha Pazarlama Direktörü Jan Ursi, bu yeni ürünle 90’lardan gelen geleneksel 3 aşamalı veri merkezi mantığının ötesine geçmeyi amaçladıklarını söylüyor. Böylece mevcut veri merkezlerinin en büyük sorunları olan karmaşa, ölçekleme ve optimizasyon sorunlarına çözüm getirmek istediklerini ifade ediyor. “Nutanix ile tüm bu sorunları tek bir kutuda çözmeyi hedefledik” diyor Ursi. “Böylece kurumlara eski yatırımlarını gözden çıkarmadan, kolay yoldan ölçekleme imkanı sunmayı hedefledik. Özellikle genişlemeye ihtiyaç duyan sanallaştırılmış ortamlarda ve felaket kurtarma çözümlerinde bu ürün için önemli fırsat olduğunu düşünüyoruz.”
Ürünün Türkiye temsilciliğini üstlenen İbrahim Arslan da son 10 yılda bu alanın en hızlı büyüyen şirketlerinden olan Nutanix’in Avrupa ve ABD’deki büyümesini Türkiye’ye taşıyabileceklerine inandıklarını söyledi. Özellikle sunucu ve masaüstü sanallaştırma konusunda Türkiye’nin önemli bir yol aldığını söyleyen Arslan, “Nutanix’in mevcut koşullarda birçok kurumun ihtiyacı olan bir çözüm olduğunu düşünüyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics