Bilişim Dünyası 29 OCAK 2012 / 12:42

Veri merkezleri boyut değiştirdi

HP, yeni nesil kurumsal çözümleri ile işletme maliyetlerini aşağıya çekiyor.

Dünyadaki pek çok büyük marka için dünyanın dört bir yanında üretim yapan Foxconn, Çek Cumhuriyeti’nin Kutna Hora şehrinde HP ile ortaklaşa faaliyet gösteren fabrikada HP’nin veri merkezleri çözümlerini üretiyor. Eskiye dayanan HP-Foxconn işbirliğinin bir örneği olan fabrika, ilk kez 2000 yılında üretime başladı ve bugün HP’nin veri merkezlerine özel çözümleri bu fabrikadan çıkıyor ve bölgeye dağılıyor. Bin 500 Foxconn, 50 HP çalışanının bulunduğu belirtilen fabrikada her ölçekteki işletmeye özel veri merkezi çözümleri tasarlanabiliyor ve toplam bir çözüm halinde müşteriye sunuluyor.
18 Ocak tarihinde EMEA bölgesinden çok sayıda üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Kutna Hora fabrikasının HP açısından ve veri merkezi pazarı açısından önemi üzerinde duruldu ve sonrasında gerçekleşen tanıtım turunda bu veri merkezlerinin üretim aşamaları ve baştan sona üretim faaliyetleri tanıtıldı.

Veri merkezi küçülüyor, maliyetler düşüyor
Toplantının açılış konuşmasından hemen sonra söz alan HP Kurumsal Sunucular, Depolama ve Ağ Grubu (ESSN) Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Ryan, HP’nin Performance Optimized Datacenter (POD) ürün ailesinin, geleneksel veri merkezlerine göre sunduğu avantajları anlattı. Ryan sunumunda, enerji tüketiminde ve depolama maliyetlerinde yüzde 90’lar seviyesinde bir azalmadan bahsederken, veri merkezinin genel maliyetlerinin de yüzde 40 oranında azaldığını vurguladı. Sunumların devamındaysa Tier 3 standardına uygun bir veri merkezinin 33 milyon dolara mal olduğu, yaklaşık kapasiteye sahip bir POD 240a’ya sahip olmanın maliyetinin ise sadece 8,3 milyon dolar olduğu belirtildi. Sunuma göre POD 240a modeli diğer merkeze kıyasla yüzde 75’e varan oranda daha az yer kaplıyor.
HP (ESSN) Küresel Tedarik Zinciri Operasyonları Sorumlusu Denise Herdman ise sunumunda HP’nin, sadece donanım, yazılım veya servis olarak değil, veri merkezlerini toplam bir çözüm olarak müşteriye sunarak fark yarattığını söyledi.

HP’nin tüm teknolojik gücü burada

Fabrika tanıtım turunun ardından görüşme fırsatı bulduğumuz Peter Ryan, gittikçe büyüyen veri merkezi pazarında, HP’nin geçtiğimiz yıl 22 milyar dolarlık bir ciro elde ettiğini söyledi. Son cari yıldaki bu cironun yüzde 9’luk bir artış anlamına geldiğini belirten Ryan, aynı dönemde EMEA’nın ESSN grubunun bu cirodan yüzde 35-37 arasında pay aldığını ve bunun HP’nin bölgedeki gücünü görmek açısından önemli olduğuna işaret etti.
Hiçbir teknolojik gelişmenin, veri merkezi ihtiyaçlarını etkilemediğini belirten Ryan, “Maliyet, güvenlik, hız, ölçeklenebilirlik ve yönetilebilirlik gibi ihtiyaçlar hiç değişmiyor” dedi. “Bölgedeki ihtiyaçlar da bu yönde. HP, sahip olduğu tüm teknolojileri bir araya getirerek mümkün olan en iyi veri merkezi çözümlerini ortaya koyuyor. İşletme maliyetlerini düşüren ve iş sürekliliğini 24 saat güven altına alan müşteriler için aynı zamanda erişilebilirlik ve yönetim özellikleri de avantajlı hale geliyor” diyen Ryan, “HP’nin, rakiplerinin 20’nin üzerinde yönetim aracı kullanarak yaptığı ağ yönetimini tek bir araçla sağlayabilmemiz HP’yi bu konuda farklı bir konuma yerleştiriyor” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:856