Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2011 / 18:00

Veri merkezleri işbirlikleriyle büyüyecek

HP Networking ile Servus, geçtiğimiz hafta yaptıkları etkinlikte özellikle kamuda veri merkezlerinin önemini vurguladı.

HP Networking ile Servus, geçtiğimiz hafta yaptıkları etkinlikte özellikle kamuda veri merkezlerinin önemini vurguladı.
Servus ve HP Networking’in Antalya’da gerçekleştirdiği etkinliğe HCS, Exagate, Legrand, İnform ve Estap gibi konularının uzman şirketleri de katıldı. Kamu katılımcıları arasında ise Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, TRT, SGK ve BTK gibi 30 farklı kurumdan toplam 48 bilgiişlem yöneticisi yer aldı. Etkinliğe toplamda ise 90 kişi katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını HP Networking Ülke Müdürü Sami Arbak, kapanış konuşmasını ise Servus Kamu ve Savunmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ödül Bilgi yaptı. Türkiye’de veri merkezleri tarafında ciddi yatırımlar yapılması gerektiğinin altını çizen Sami Arbak, “Bugün burada veri merkezleri tarafında hizmetleri olan şirketler belki de ilk kez bir araya geldik. Altyapıdan, kablolamaya, sunuculardan kesintisiz güç kaynaklarına kadar bir veri merkezi yatırımının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şirketler burada. Servus ise bizlere evsahipliği yaparak bir anlamda bu işin bilişim müteahhitliğini üstleniyor” dedi.
Etkinlikte HP adına Yeni Nesil Veri Merkezleri konulu bir sunum yapan Taner Ayaş ise teknolojinin değişim hızıyla binalar yenilenme hızının aynı olmadığını belirtti. HP’de küresel olarak veri merkezi dönüşümünü tamamladıklarının altını çizen Ayaş, “HP olarak esnek veri merkezleri üzerinde çalışıyor ve çözümler üretiyoruz. Teknolojinin çok hızlı değiştiğini göz önüne alacak olursak binalar metrekare başına 500-600 kilogram taşıyacak şekilde ve yirmi yıl kullanılacak yapıda tasarlanmalı. Çünkü bir sunucu aldığınız zaman nişanlanmış oluyorsunuz ancak bir veri merkezi kurduğunuzda evlenmiş sayılıyorsunuz” dedi.
Etkinlikte Exagate Ortam İzleme ve yönetim sistemleri, HCS Yeni Nesil Kablolama, Legrand şemsiyesi altında toplanan İnform ve Estap Yeni Nesil Veri Merkezi Uygulamaları başlıklı birer sunum yaptı.
Toplantı sonrasında sohbet etme fırsatı bulduğumuz Servus Kamu ve Savunmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ödül Bilgi ise kamuda veri merkezleri için ciddi bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Birçok kamu yetkilisini bu etkinlikte ağırladıklarını ve birikimlerini aktardıklarını belirten Bilgi, “Bu etkinlikte sistem bütünleştirme yeteneklerimizi 81 ilimizdeki kamu kuruluşlarında uygulayabileceğimizi anlatıyoruz. Son beş altı yılda kamudan çok ciddi projeler yaptık. Başta Milli Eğitim ve çevre bakanlıkları, SGK olmak üzere birçok kamu kuruluşunda projelerimiz oldu. Artık sistem odası projeleri veri merkezi projelerine dönüyor. Biz de bu alanda ne kadar hazır olduğumuzu katılımcılarımıza gösterdik” şeklinde konuştu.

Sami_ArbakToplantı formatı değişiyor

Bu etkinlikle birlikte toplantı formatında önemli bir yenilik yaptıklarını kaydeden Sami Arbak ise “Bu toplantıda üç tane genel paydaş vardı. Bir tanesi sistem bütünleşmesini yapan Servus, diğeri bizler yani HP, Exagate ve Legrand gibi şirketler diğeri ise son kullanıcılar yani müşteriler. Bu üç paydaşın genelde bir araya gelmesi mümkün olmuyor. Toplu bir halde veri merkezi genelinde ilk defa bu kadar çok taraf bir araya geldik. Buradaki amacımız da müşterilere toplu çözümü aynı anda göstermekti ve günün sonunda bunu da başardığımızı görüyorum” dedi.
ETİKETLER : Sayı:810

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics