Bilişim Dünyası 16 EYLÜL 2013 / 08:12

Veri merkezlerinde hassas nokta enerji

Estap, grup şirketi olmanın avantajıyla, veri merkezleri altyapısı ile ilgili tüm hizmetleri sunuyor. Estap tarafından, veri merkezleri ilgili tüm detayların anlatıldığı DC - Book by Estap adı altında bir kitap da hazırlandı.

Teknolojinin hızla gelişmesi her şeyin sanal bilgi olarak saklanmasını sağladı. Bu nedenle çok sayıda kurum veri merkezlerine yöneliyor. Estap veri merkezlerinin artan önemine paralel olarak veri merkezi deneyimlerini ve detaylı bilgileri paylaştıkları DC-Book by Estap kitabını yayınladı. Kitap veri merkezlerinin amaçlarını, gereksinimlerini, önemini, olumlu ve olumsuz yanlarını, işleyişini detaylı anlatıyor. Kitabın içeriğinde veri merkezi projelendirme çalışmalarında her adımın dikkatlice düşünülerek tasarlanması gereği üzerinde duruluyor.

Veri merkezi destekleri
Estap, Legrand grup içindeki veri bankası deneyimleriyle birlikte bu pazarda önemli bir yer almaya çalışıyor. Estap Genel Müdürü Murat Eti, bu noktada veri merkezleriyle ilgili sunulabilen hizmetlerle ilgili olarak projelerin her aşamasında destek verilebileceğini söylüyor. En önemli aşamanın enerji ve altyapı olduğunu ve ürün, ürün konfigürasyonu, tasarım, kurulum safhalarında da destek hizmeti sunabildiklerini, grup içindeki kardeş şirketlerinden çözüm destekleri alabildiklerini kaydetti.

En önemli nokta enerji
Veri merkezlerinin kurulmasından sonraki aşamada oldukça önemli. Zira sürekli çalışabilmeleri için çok ciddi enerji koruma tedbirlerinin alınması gerekiyor. Enerji kesintisi riskine karşı, kesintisiz güç kaynakları veri merkezlerinin en önemli çözüm desteği sağlayıcısı oluyor. Enerjinin doğru yönetimi çok önemli çünkü maliyeti en fazla olan aşama. Soğutma sistemleri de maliyetleri artırıyor. Bu nedenle optimum enerji yönetimi önemli. Estap, kendi grup şirketlerinden İnform’un bu konudaki çalışmalarından da destek alıyor. Bu iyileştirme çalışmaları hakkında Murat Eti, Aralık ayında gerçekleştirilecek DataCenter Dynamics organizasyonu sırasında paylaşacağı kabinlerin katkısı olacağını ifade ediyor.

Sonraki adım
Veri merkezleri enerji yönetimi konusunda iyileştirme sağlamak yönünde yürüyor. Estap Genel Müdürü Murat Eti de, veri merkezlerinin önündeki gelişmelerin çevreci ve enerji tüketimi sağlayan metodlar geliştirmek olacağını söylüyor. Veri merkezi çözümlerine yönelen kurum sayısı hızla arttıkça, onun en hassas noktası olan enerji yönetimini de geliştirmek elbette, planlanması gereken çalışmalar arasında olmalı.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics