Bilişim Dünyası 24 HAZİRAN 2011 / 10:03

Veri merkezlerinde işbirliği

Geçtiğimiz ay Telehouse ile bir işbirliğine giden Teknotel, yatırımlarını artırarak ve hedef büyüterek yola devam ediyor.

Ağırlıklı olarak kamuya hizmet veren ve 1984 yılında kurulan Teknotel, Teleohuse işbirliğiyle hedef büyüterek yola devam ediyor. Yedi yıl kadar önce de müşterilerden gelen talep üzerine veri merkezi alanına yöneldiklerini kaydeden Teknotel Genel Müdür Yardımcısı Duru Komaz, “Bankacılık finans ve telekom sektörleri dışında diğer alanlara da böylece hizmet vermeye başladık. İnternet servis sağlayıcıların yan hizmet olarak gördüğü bu hizmeti ikinci bir faaliyet alanı olarak konumlandırdık. Burada da devreye Telehouse girdi. Bu işbirliği öncesi çok az sayıda şirket ile görüşülmüş. Telehouse’un yerel alanlara girme talebi de eklenince işbirliğini Telehouse ile gerçekleştirdik. En önemli konu aynı yöne bakabilmek ve hareket edebilmekti. Bunu da ilk etapta başardığımızı düşünüyoruz” dedi.
Telehouse işbirliğinde örtüşen hedeflerin başarı için öncelikli hale geldiğinin altını çizen Duru Komaz, “Önce Kartal ve Gebze OSB’deki önerilerimizi sunduk. Ancak bunlar Telehouse’un standartlarına uymuyordu. İngiltere’deki veri merkezi de şehir içinde olduğu için İstanbul’da da Küçükyalı seçildi. Burası ulaşım olarak yeni yapılan metroya yakın olmasının yanı sıra toplamda yapılan fizibilitede en yüksek değerleri aldığı için seçildi. Burayı biraz da müşteri beklentilerine göre şekillendirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İki lokasyon birbirini yedekliyor
Teorik olarak Kozyatağı ve Küçükyalı lokasyonlarının birbirine yakın olmasının sıkıntı yaratabileceğini belirten Duru Komaz, sözlerini şöyle bitirdi:
“Bu sıkıntının farkındayız. Bunun için de İstanbul dışında bir veri merkezi fikrimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ağ operasyon merkezinde 7/24 sertifikalı mühendisler çalışıyor. Farklı görüntüleme sistemleri kullanıyoruz. Altyapıda HP kabinler, Cisco ağ cihazları, Emerson iklimlendirme üniteleri gibi endi alanını lideri olan markaların ürünlerini kullanıyoruz. Şimdilik Matriks, Tupperware gibi markalara hizmet veriyoruz ve bu sayıyı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kullandığın kadarını ödeme devri

Telehouse İstanbul olarak, gelişmiş altyapısı ve sistemleri sayesinde müşterilerine esnek ve tasarruf odaklı bir ücretlendirme modeli sunduklarını da belirten Teknotel Genel Müdür Yardımcısı Duru Komaz, “ Veri merkezi servisleri kapsamında internet kapasitesi ve elektrik kullanımı aylık bazda ölçülerek, ‘Kullandığın Kadar Öde’ yaklaşımına göre ücretlendirilirken, müşterilerimizin elde ettikleri tasarrufları, operasyonlarının başka kanallarına yönlendirmelerine olanak tanımış oluyoruz. Ayrıca müşterilerimize, servislerin yanı sıra kendini kanıtlamış markaların en yüksek teknolojiye sahip aktif cihazlarını da kabin içerisinde ücretsiz olarak sağlıyorız. Akıllı IP güç yönetim prizleri sayesinde port çıkışı bazında barındırma hizmeti sağlanan cihazların elektrik kullanımları, ısı ve tüm kaynak kullanımları hassas bir şekilde ölçümleniyor.
Özel bir yazılım sayesinde takip edilen kullanım detaylarının, otomatik raporları ve kayıtları alınıyor, uzaktan erişim ile izlenebiliyor” şeklinde konuştu.

www.teknotel.com

www.telehouseistanbul.com
ETİKETLER : Sayı:827

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN