Bilişim Dünyası 21 NİSAN 2014 / 08:10

Veri merkezlerindeki SSD geçişi hızlanıyor

Depolama çözümü üreten şirketlerden Sandisk, flash tabanlı ürünlere eğilimin artacağını öngörüyor.

Pazarı değerlendirerek sözlerine başlayan Sandisk Kurumsal Satış ve Destek Direktörü Christian Sommerhoff, “Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve bu gibi mobil cihazların çok yoğun kullanmaya başlandığını görüyoruz. İş dünyasında da genel olarak eğilimi değerlendirdiğimizde buluta yönelik bir eğilim var. Tabii ki beklentiler bu anlamda birçok platformda benzer ve bütün bu farklı platformlarında bir arada çalışması ve işlerlik içine girmesi gerekiyor” dedi.
Sommerhoff’a göre, tüketiciler artık hız peşinde ve çok sabırsız davranıyorlar. Bununla birlikte güvenli veri elde etmek de tüketicilerin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu ihtiyaçları karşılamak için HDD’den SSD’lere geçiş eğilimi artıyor. SSD’nin maliyetleri düşürme konusunda önemli bir fırsat sunduğunu belirten Sommerhoff, hem enerji kullanımı hem de soğutma giderlerinin SSD’ler sayesinde azalabileceğini vurguladı.
Türkiye’de ürünlerin dünya ile aynı anda piyasaya sunulduğu bilgisini veren Sommerhoff’a Sandisk’in büyük önem verdiği flash tabanlı depolama cihazı ULLtraDIMM çözümünü sorduk. ULLtraDIMM SSD’yi “geleceğin ürünü” olarak tanımlayan Sandisk Yöneticisi, “Sandisk’in ödüllü ürünü var olan DIMM yuvasına yerleşebiliyor. Ayrıca gecikme sürelerini en düşük seviyelere çekerken, uygulama tepki sürelerinde inanılmaz bir gelişme sağlıyor. Kapasite ya da bant genişliğine bakılmaksızın veri merkezlerinin performansını artırıyor. Milisaniyelik oynamalar dahi günümüzde yüz milyonlarca dolarlık etki yaratabiliyor” şeklinde konuştu.

Sandisk’in gelirlerinde kurumsal depolamanın payı artıyor
Son yıllarda Sandisk’in gelirlerine bakıldığında kurumsal depolama ürünlerinin ağırlık kazandığı göze çarpıyor. Bu konudaki yorumlarını aldığımız Somerhoff, geçen yıl 6,2 milyar dolar gelir elde edilmesini belirterek şunları söylüyor:
“Depolama çözümleri konusunda çözüm ve hizmet sağlayan bir şirket olmak istiyoruz. Perakende tarafına odaklanmak da işimizin bir parçası ve burada önemli bir büyüme ivmesi de yakaladık. Bunun yanında veri merkezlerinde patlama yaşanıyor. Bu doğrultuda müşterilerin ihtiyaçları artıyor, çeşitleniyor, performans ve hız talebi çoğalıyor. HDD’den SDD’ye geçişin önemi burada ortaya çıkıyor. Biz de bu artan talep çerçevesinde stratejimizi belirliyoruz.”
Türkiye’deki piyasayla ilgili iddialı açıklamalarda bulunan Christian Sommerhoff, öncelikli hedeflerinin ilk sırada yer almak olduğunu söyledi. BT sektöründe karar verme sürecini yöneten karar vericilerle daha yakın bir ilişki içinde olmaları gerektiğini belirten Sommerhoff, HDD’den SSD’ye dönüşüm sürecinin henüz başladığını, yüksek bir enerjiyle bu süreci iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Flash merakı bitmemeli

Türkiye’deki şirketlerin flash depolama çözümlerine meraklı olması gerektiğini belirten Sommerhoff, “Şirketleri için belirledikleri misyonun gerçekleşmesi sürecinde flash onlara ne gibi olanaklar ve kolaylıklar sunabilir bunu sorgulamak önemli. Çünkü bunu yalnızca HDD’den SSD’ye geçiş olarak görmemek gerekiyor. BT süreçlerinin nasıl iyileştirilebileceğine odaklanılması gerekiyor” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics