Bilişim Dünyası 14 MART 2010 / 18:00

Veri merkezlerine sihirli dokunuş

Kendi bünyesindeki 85 veri merkezini altı büyük merkez altında bütünleştiren HP, bu anlamda önemli bir karlılık da sağladı. Müşterilerine en büyük başarı hikâyesi olarak kendilerini gösterdiklerinin altını çizen HP ESSN Kurumsal Satış, Satış Müdürü Zeynep Keskin, “Biz çözümlerimizi bir bütün olarak sunuyoruz. Şirketlerin özellikle veri merkezleri tarafında yapacakları iyileştirmelerle başarılı olabileceklerinden hareketle veri merkezlerinin tasarımına kadar uçtan uca birçok çözümü birlikte sunuyoruz” dedi.
Servis ve iş yapış modeliyle fark yaratmaya çalıştıklarını da söyleyen Keskin, bulut bilgiişleme giden yolun da bu olduğunun altını çizdi. Zeynep Keskin, veri merkezleri tarafında verdikleri danışmanlık konusunu da şu şekilde özetledi:
“Aynen kendi bünyemizde uyguladığımız gibi müşterilerimize hangi alanda ne gibi veri merkezleri kurmaları gerektiği yönünde bilgilendirmeler yapıyoruz. Bulundukları bölgelerin coğrafi koşullarından şirketin ihtiyaç analizine çalışan sayısından makine parkına kadar ince eleyip sık dokuyarak bir rapor hazırlıyor ve müşteri adayımıza sunuyoruz. Sonrasında da projeye başlıyoruz.”
Telekom ve finans alanında çok popüler
En büyük müşterilerinin yoğun veri kullanılan sektörler olduğunu belirten Keskin, “Çalışan sayısı ve BT yatırımlarının en yoğun olduğu alanlar telekom ve finans. Bizim en önemli müşterilerimiz de bu iki alanda faaliyet gösteren dev şirketler. Biz HP’de bu projeyi bitirmeden önce enerjimizin yüzde 70’ini bakım, 30’unu ise inovasyona ayırıyorduk. Ancak bugün geldiğimiz noktada bu oranı tersine çevirdik ve artık inovasyon için daha çok çalışabiliyoruz. Ülkemizde de dünyayla paralel eğilimler söz konusu. Veri merkezi konusunu iyi yöneten büyük şirketler operasyonlarında da yüksek verimi ve başarıyı yakalayacaklar” şeklinde konuştu.

VeriKrize çare BT yayırımları

Kriz döneminde BT yatırımlarının önem kazandığına da dikkat çeken Keskin, “Krizle beraber belirsizlik ortamı da giderek artıyor. Bu belirsizliği iyi yönetenler de krizden en karlı çıkan şirketler olacak. İşte biz bir anlamda müşterilerimize bu belirsizlikleri en iyi şekilde yönetebilecekleri ürün ve çözümler sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de BT’nin para harcanan değil, kurum ya da kuruluşu büyütecek bir yatırım olduğu fikrini yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics