Bilişim Dünyası 26 KASIM 2014 / 17:31

Veri trafiği katlanarak artacak

Wireless Broadband Alliance’ın (WBA) kablosuz altyapı analiz şirketi Maravedis-Rethink ile birlikte hazırladığı rapora göre, kablosuz geniş bantlar üzerinden beklenen veri trafiğinin 2018’e kadar 12 kat artması bekleniyor. WBA’nın raporuna göre, mobil veri trafiğinin daha da yüksek oranda artarak, 2018’de 11.7 exabyte/aylık seviyesine ulaşması bekleniyor.

Rapora göre, kapasitelerin artmasıyla birlikte gelişen Wi-Fi ve LTE standartları, hızların artmasını ve gecikmelerin azalmasını sağlayacak. 2018’e kadar geniş bant ağ kullanımıyla birlikte ses ve IP tabanlı video kalitesinin artması, geniş bant bağlantının yaşamın ve çalışma hayatının kilit noktalarından biri halini almasını sağlayacak.

WBA’nın raporuna göre kablosuz teknoloji geliştikçe, kapasiteyi arttırmak için lisanslı kablosuz ağlar, spektrum sıkıntısı ve parazit problemleri ve yükselen veri trafiği gibi sorunlarla karşı karşıya kalınıyor. Yeni nesil geniş bant ağ çözümleri ve Wi-Fi standartlarının gelişmesi ise yeni spektrumların kullanımıyla birlikte kullanıcı deneyimini geliştiren kablosuz geniş bantlar iş fırsatlarını genişleterek, kurumlara yeni çözümler sunuyorlar.