Bilişim Dünyası 04 AĞUSTOS 2016 / 10:48

Veri üretimi katlanarak artacak

Son 20 yılda internete ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak veri üretim hızı fazlasıyla arttı. Veri depolama sistemleri üreticisi Seagate’in Türkiye Sorumlusu İlknur Baydak’ın verdiği bilgilere göre, 2016 yılında dünya, depolayabileceğimizden çok daha fazla veri üretecek. “Araştırmalar da bunu gösteriyor” diyen Baydak, IDC’nin küresel araştırma sonuçlarını örnek gösterdi. Buna göre, 2013-2020 yılları arasında üretilecek veri miktarı 44 Zettabayt’a ulaşacak. Bu rakam, şimdiye kadar üretilen tüm verilerin 10 katı büyüklüğünde.
Baydak, 4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılan ‘endüstri 4.0’ ile birlikte, önümüzdeki 5 yılda 50 milyar makinenin birbirine bağlanacağını, hem sanayide hem günlük hayatta, her an her saniye veri üretileceğinin belirtiyor. Baydak, makineler arası iletişimin artmasıyla birlikte üretilecek veri miktarının tahminlerin daha da üzerine çıkabileceğinin altını çiziyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN