Bilişim Dünyası 17 ŞUBAT 2014 / 08:07

Veri yönetiminde akıllı hizmetler

Özel sektördeki büyük oyuncuların yanı sıra kamuda da veri yönetimi ihtiyacının arttığını belirten Datacore Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özçelik, çözümden hizmet sağlayıcı konumuna geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

2013 yılında bulut üzerinden hizmet yönetimi alanında hizmet vermek için gerekli tanımları belirlediklerini ancak aktif olarak bunu pazara sunmadıklarını belirten Özçelik, şirketlerin buluta yaklaşımıyla ilgili şunları söyledi: “Buluta talep henüz tam oluşmadığından bulut hizmetlerini pazara sunmadık. 2013 yılında bulut hizmetlerini müşterilerimizle paylaştık; 2014 itibariyle uygulamaya geçtik. Şirketler verileri buluta emanet etmede güvenlik konusunda yaşanan olumsuz olaylardan dolayı temkinliler; ancak üst kurumsal müşterilerimizle veri yedekleme ve kurtarma, veri arşivlemeyi bulut altyapılı sunmak için servis seviyesi anlaşmalar yapmaya başladık. Şirketler donanım ve yazılım almayarak tamamen bizim yönetimimizle bulut üzerinden veriyle ilgili hizmetleri alabiliyorlar.”
“Bizim hizmet ettiğimiz üst kurumsal pazarda finans, telekom şirketleri ve büyük kamu kurumlarında zaten akıllı veri yönetimi yapılıyor” diyen Özçelik, Datacore’un misyonunu “Mevcut altyapıyı ufak dokunuşlarla çok daha işlevsel ve optimize çalışır hale getirmek” olarak açıkladı.

“Yazılım tanımlı veri merkezine geçişte yolun başındayız”
Büyük bir tanıma sahip “yazılım tanımlı veri merkezi”nde yolun henüz başında olduğumuzu belirten Özçelik, yaşanan gelişmelerle ilgili şu detayları paylaştı: “Sunucu sanallaştırmanın ardından değişik sanallaştırma ürünleriyle depolama sanallaştırmasına geçildi. Akabinde sunucuyu, I/O’yu (girdi/çıktı), depolama ünitelerini bulut altyapısı kullanarak sanal bir ortamda birleştiren sistemler tanıtılmaya başlandı. Sunucu sanallaştırma oranlarına baktığımızda yüzde 60’a ulaştık. Depolama ürünleri sanallaştırmada ise çok daha gerideyiz. Çok az şirket depolama ünitelerini sanallaştırdı; bu yazılım kabiliyeti ile doğru orantılı. Yazılımlar geliştikçe depolama sanallaştırma da gelişerek yaygınlaşacak. Tüm sistemleri sanallaştıran komple bütünleşik bir çözüm henüz pazarda yok. Herkes veri merkezini esnek olarak, yazılım tanımlı ve donanım bağımsız yönetmek istiyor. Tam anlamıyla yazılım tanımlı veri merkezlerine geçebilmek için önümüzde yıllar var. Bu isteklere cevap vermek için Datacore olarak altyapı yatırımlarımızı sürdürüyoruz.”
Türkiye’de son yıllarda yapılandırılmış verinin yanı sıra yapılandırılmamış veri dediğimiz resim, ses vs gibi farklı dosya formatında olan verinin boyutunun artmasıyla verinin analiz edilerek bilgiye dönüştürülmesinin önemli hale geldiğine dikkat çeken Özçelik, büyük verinin buradan doğduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verinin harmanlanmasını sağlayan ve petabaytlarca veri içerisinden sorgulama yaparak çok hızlı sonuçlar veren büyük veri yapıları kuruluyor.”
“Veri yönetimiyle ilgili donanım ve yazılım altyapısını kuran bütünleştiriciyi bir şirketi büyük veri nasıl etkiliyor?” sorusuna Özçelik şu yanıtı verdi: “Veri büyüdükçe yönetimi zorlaşıyor. Sürekli akan verinin analizini yapabilmek için verinin sürekli erişilebilir olması gerekiyor. Yani verinin doğru şekilde yedekleniyor ve arşivleniyor olması lazım. Bütünleştirici şirketlere baktığımızda 50 terabaytlık veriyle herkes baş edebilir durumda ancak verinin boyutu petabayta ulaştığında kaliteli hizmet sunmak için doğru altyapıya sahip olmak ve bilgi birikimi gerekiyor. Biz yatırımlarımızı bu alanda yaptığımızdan ve 10’un üzerinde petabaytlarca verisi olan şirketle çalıştığımızdan veri yönetimi çözümleri ile ilgili gerekli deneyime sahibiz. ”

“Kamu kurumlarında veri yönetimi ihtiyacı artıyor”
“Kamu kurumlarında da veri yönetimi konusunda son birkaç yılda önemli gelişmeler yaşanıyor” diyen Özçelik, kurulduklarından beri Ankara’da da ofislerinin bulunduğunu ve veri yönetimine olan ihtiyacı fark ettiklerinden 2 yıl önce Ankara ofisini büyütme kararı aldıklarını belirtti ve ekledi: “Ankara ofisini büyütmemiz oldukça yerinde bir karardı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türkiye Kalkınma Bankası, Tarım Kooperatifleri gibi kurumlarla iş süreçleri, konsolidasyon ve yedekleme ile ilgili önemli projelere imza attık. Veri yönetimi başlığı artık kamu ihalelerinde ayrılıyor, bu da verilen önemi gösteriyor.”
“2013’te gelir bazında yüzde 40 büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Özçelik, 2014 yılı hedefleri ile ilgili şunları söyledi:
“Önümüzdeki yıllarda veri daha da büyüyecek. İhtiyaçlara yönelik olarak yeni yatırımlar yapıp, yeni ürünler bünyemize eklemeye devam edeceğiz. Şirketimizi ürün sağlayıcılığından çözüm sağlayıcılığı konumuna taşıdık, şimdi de hizmet sağlayıcısı konuma taşımak istiyoruz. İkincil hedefimiz ise yönetim ve raporlama tarafında ürünleri bünyemize katmak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics