Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2011 / 01:01

Veri yönetişimi emin ellerde

KoçSistem ve Yapı Kredi veri yönetişimi (Data Governance) programını hayata geçirecek ilk adımı attı.
KoçSistem ve Yapı Kredi arasında başlatılan projeyle BT sektörü için önemli bir adım daha atılmış oldu. Dünyada başta finans sektörü olmak üzere çok sayıda kurum tarafından tercih edilen Veri Yönetişimi programı ile Yapı Kredi; farklı süreç ve uygulamalarında daha verimli, daha esnek, daha hızlı ve daha güvenli bir veri altyapısına ve gittikçe büyüyen bu yapıyı yönetecek kabiliyetlere sahip olacak.
Veri Yönetişimi’ni; büyük veri altyapısına sahip şirketlerin, büyüyen bu yapılarını daha kontrollü, düzenli ve kurallı yönetmelerini sağlayan bir metod, süreç ve standartlar oluşturan
yeni bir kavram olarak açıklayan KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Öztok, Yapı Kredi için hayata geçirilen programın ise uygulanan yaklaşım açısından Türkiye’de ilk olduğunun altını çizdi.
Standartlar oturacak
Veri yönetişim konusunun henüz çok yeni olduğunu da kaydeden Öztok, “Yeni bir uzmanlık alanı olan Veri Yönetişimi’nin temelini politikalar, standartlar ve süreçler oluşturur. Bunlar sayesinde ise sistem; verinin ne zaman, hangi şartlar altında, hangi eylemlerde, hangi yöntemler ile kimler tarafından tanımlanacağı, değişime uğratılabileceği ve kullanılacağına karar verir. Bu konuda çeşitli sertifikasyon çalışmaları mevcut. İnanıyorum ki 2-3 yıl içinde standartla oturacak ve sertifikasyonlar hazırlanacak” dedi.
Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri Yönetimi Başkanı (CIO) Cahit Erdoğan ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Dünyanın en büyük bankalarının gündeminde ilk sırayı alan Veri Yönetişimi, BT altyapısında köklü bir değişime giden bankamızın da öncelikleri arasındaydı. Bankamız, müşteri odaklı ve verimlilik ilkelerine bağlı olarak sürdürdüğü yenilikçi bankacılık hizmetlerine Veri Yönetişimi ile yenisini ekledi. Bu anlamda sektördeki farkımızı Türkiye’de daha önce hiç uygulanmayan bu programı ilk defa hayata geçirerek bir kez daha kanıtladığımızı düşünüyorum.”
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics