Bilişim Dünyası 09 EKİM 2015 / 15:48

Verimlilik için ayrışma vakti geldi

HP, ‘kişisel bilgisayar ve yazıcı’ başlığında çalışmaları ile ‘yazılım ve veri teknolojileri’ işlerini ayrı şirketlerde yürütme kararı aldı. HP ve Hewlett Packard Enterprise faaliyetlerini ayrı ayrı şirketler altında sürdürecek.

 

Geçtiğimiz yıl, ‘kişisel bilgisayar ve yazıcı’ başlığında çalışmaları ile, ‘yazılım ve veri teknolojileri’ işlerini ayrı şirketlerde yürütme kararı alan, böylece yeni bir şirket olarak yoluna devam edecek olan Hewlett Packard Enterprise (HPE), düzenlenen toplantıyla gelinen nokta ve hedeflenen faydalar hakkında bilgiler verdi. Hewlett Packard Enterprise Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak ve HP Networking Kıdemli Başkan Yardımcısı Dominic Orr’un sunumuyla yer aldığı toplantıda, HP için önemli bir dönemde olunduğuna vurgu yapıldı. Alınan karar doğrultusunda, 2 Kasım 2015 tarihi itibariyle HPE’nin duyurusu yapılacak. Tüm dünyada İstanbul dahil olmak üzere 10 şehirde bu yapı ile ilgili tanıtım turu düzenlenirken, Hewlett Packard Enterprise Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak’a göre bu, Türkiye pazarına verilen önemin bir göstergesi. 6 Ekim 2014’te şirketin ikiye bölüneceğinin duyurulduğunu hatırlatan Güngör Kaymak, süreci ve gelinen noktayı şöyle anlattı:

Bulut ve mobilite, altyapı ile desteklenmeli

“Bu kararla daha hızlı ve çevik hareket etmek hedeflendi. Aradan geçen süreçte de bu konuda detaylı çalışmalar yapıldı. Bu, küresel kurumsal ticari hayatta yaşanan en ciddi bölünme olacak. Ağustos ayı itibariyle birçok ülkede operasyonları ayırdık. Ama resmi açıklama 2 Kasım’da yapılacak ve NYSE’de iki şirket olarak işlem görmeye devam edilecek. HPE olarak yeni bir logomuz var. Yeşil renk büyüme ve sürdürülebilirliği simgelerken, çerçeve yapısı ise iş ortaklığına işaret ediyor. Meg Whitman, HPE CEO’su olarak devam edecek. Biz de HPE Türkiye olarak bu değişime hazırız.”

Bu karar doğrultusunda dönüşüm alanları ve öncelikler konusunda bilgileri ise daha önce Aruba’nın CEO’su olan, satın alınma sonrası da HP Networking Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak göreve devam eden Dominic Orr paylaştı. 2 Kasım’da herkesin sektörde yeni bir başlangıca adım atacağı vurgusunu yapan Dominic Orr, BT sektöründe daha önce hiç olmayan bir değişim hızına da dikkat çekti. Buna göre, bulut bilişim ve mobil ön planda ve bunun için gerekli olan altyapıyı desteklemek önemli. Bu noktada kurumsal veri depolamada ön plana çıkan bulut bilişime ek olarak, çalışanlar için de mobilite bir gereklilik halini alıyor.

İş ortaklarımız da kendini geliştirecek

Rekabette öne çıkmak, ‘fikir ekonomisi’ dönemine uyum sağlamak için bulut ve mobilin önemine dikkat çeken Orr, “Fikir ekonomisinin belirleyicisi ise ‘hız’” yorumunu yaptı. Orr, kurumsal dönüşüm adına da dört başlığa işaret etti: HP Helion bulut çözümü ekseninde melez bir yapıya geçiş, dijital şirketi korumak başlığında insan, uygulama ve veri bağlamında uçtan uca kontrol ve güvenlik, verimli bir iş ekosisteminin her yerden çalışabilmesine imkan sunmayı gerektiren ‘işyeri verimliliğini geliştirmek’ ve son olarak, veri odaklı kurum algısını geliştirmek. Toplantının sonunda soruları yanıtlayan Güngör Kaymak, bu yeniden yapılanma sonunda iş ortakları ve müşterilerle bağların devam edeceğini söyledi ve “İş ortaklarımızla aynı biçimde çalışmaya devam edeceğiz. Belirttiğimiz dönüşüm alanlarında onların da kendilerini geliştirmeleri önemli ve bu konuda onları da bilgilendiriyoruz.”

Bu ayrışmanın ürün gamına etkilerine yönelik bir soruyu ise Dominic Orr şöyle yanıtladı:

“Donanımın payı yüzde 40’larda ve kalan bölümü servis, ağ, yazılım, güvenlik başlıklarında çalışmaları içeriyor. Belirttiğim dört odaklanma alanı ile hizmet ve yazılım daha fazla ön plana çıkacak, çok farklılaştırılmış çözümler gündeme gelecek.”

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics