Bilişim Dünyası 11 ARALIK 2013 / 12:51

Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı geliyor

4. Ulusal Verimlilik Kongresi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla 10-12 Aralık tarihinde Ankara’da düzenlendi.Kongrede verimlilik; imalat sanayi odağında işgücü, sermaye, enerji, teknoloji, iş sağlığı güvenliği, temiz üretim gibi konular bağlamında ele alındı, ayrıca makro ekonomik analizlerle hizmetler, tarım ve kamu sektörlerinin verimlilik sorunlarına da yer verildi.

Kongrenin açılış konuşmasında; Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, verimlilik kavramının uzun yıllardır ülkemizin gündeminde olduğunu, bunu sağlayabilmenin temelinde sürdürülebilir üretim olduğunu kaydederek “Verimlilik artışı henüz istenen düzeyde değil. Bunun için orta ve uzun vadede politikaların oluşturulması gerekiyor. Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı 2014 yılı başında uygulamaya konulacak” dedi. Yılmaz, kongrede 80 üzerinde bildiri sunulacağını da dile getirdi.

Bugün kamunun verimli bir şekilde çalıştığını söyleyemeyiz
Bakan Ergün de, 2023 hedeflerine ulaşmak için verimlilik esasına göre sistemler ve altyapılar geliştirilmesi gerektiğini belirtti ve "Verimliliği artırıcı yasal ve teknik düzenlemeler en önemli hususlardan biri olarak görülmeli. Verimlilik için girdilerden çok çıktılara ve onun niteliğine bakmak gerektiğine inanıyorum. Sadece teknik değil insan verimliliğinin artırılmasına da odaklanılmalı. Yeni bir sıçrama yapma şansımız var; doğru adımları doğru zamanda doğru yapmak gerekiyor. Hayatın her alanında verimlilik esasına göre çalışmalıyız. Bugün kamunun verimli bir şekilde çalıştığını söyleyemeyiz. Teknoloji verimliliği artırıyor ama mesele sadece teknolojide değil. İnsanın da moral ve motivasyona sahip olması gerekiyor. Çünkü teknolojiyi verimli şekilde kullanacak olan da insandır" şeklinde konuştu. Ergün, Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı’nda; 6 farklı amaç ve 107 eylem bulunduğunu da vurguladı.

Kongrenin ilk gününde, Bakan Nihat Ergün’ün açılış konuşmalarının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın moderatörlüğünde ‘Müsteşarlar Oturumu’ da gerçekleştirildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics