Bilişim Dünyası 06 MAYIS 2013 / 08:09

Verinin odağında yeni sektörler yeni ülkeler

Telekom ve finans sektöründeki uzmanlığını, enerji ve perakende alanına da aktarmak isteyen Intellica, iş ortakları ile yakın coğrafyada da projeler kovalıyor.

İş zekâsı ve müşteri ilişkileri yönetimi başlıklarında Türkiye’de olduğu kadar, farklı ülkelerde de projeler hayata geçiren Intellica, Event-Action Manager (EVAM) ile özellikle finans, perakende ve telekomünikasyon sektörleri için olay bazlı ve gerçek zamanlı satış ve pazarlama aktiviteleri gerçekleştirme olanağı sağlıyor. Bunu ‘müşteri ile iletişimde hızlı ve verimli iletişim yapısı’ olarak tanımlayan Intellica Genel Müdürü Okan Karaduman, yatırımları ve projeleri ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

n Intellica’nın çalışmalarının odak noktası neler?
Veri ambarı projeleri yapan bir bütünleştirici olarak 7 yıl önce işe başlandı. Ben de dahil olmak üzere, kurucularımız bankacılık sektöründen. Halen veri ambarı alanında birçok proje yapıyoruz. EVAM ise yeni, daha teknik, yapılan projelerde bir ihtiyaç olarak görülüp doğmuş bir ürün. Veri ambarından beslenen sistemler yerine, olay tabanlı işleyip bunun aksiyona dönüştürüldüğü ve finansal kazanımlar elde edilebilecek potansiyel görülünce geliştirildi.

n EVAM nasıl bir yapı?
CRM, ERP, veri ambarı ve bütün kaynak sistemlerin bir basamak üstüne konumlandırılmış, bütün buradaki girişleri takip eden yapısıyla ve bunların kombinasyonu ile sonuç üreten bir sistem. Gerçek zamanlı verinin, zenginleştirilmiş veriyle beraber değeri daha büyük. Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriyi doğru bütünleştirmek, farklı noktalardaki verileri gerçek zamanlı sorgulamak bu yapının temeli. Yapı kampanya sunum sistemi olarak da kullanılabilir, sahtecilik kontrolü sistemi olarak da. Çünkü geliştirdiğimiz motor, hangi amaçla kullandığınızı belirlemenizle birlikte bir ürün haline geliyor. İhtiyaca göre kişiselleştirilebilen bir yapı özelliğindeki motor, kurum mimarisinde kolayca konumlandırılabiliyor. Örneğin Azerbaycan’da Bakcell’de EVAM iki amaçlı kullanılıyor: Sadakat sistemi ve son olarak kampanya sunumları için.

n Hangi sektörlerde bu yapı  kullanılıyor?
EVAM, TEYDEB destekli bir ürün. Ürünü Avea Labs’te bundan iki yıl önce GSM alanında zenginleştirdik. Ürünü geliştirmenin üstünden ise üç yıl geçti. Avea ve Bakcell bunu kullanan iki telekom şirketi, ama temel motor tüm sektörlere uygun. Finansta İş Bankası, TEB, Aktif Bank, e-alışverişte Markafoni, Bilyoner, E- bebek de bunu kullanıyor.

n  Yurtdışına dair nasıl bir stratejiniz var?
Geliştirdiğimiz motor ihtiyaca göre modellenebiliyor. Yurtiçi ve yurtdışında en çok ilgilendiğimiz konu; ‘tüketici deneyim yönetimi’ olarak bunu konumlandırmak. Bu anlamda yine Avea ile bir proje odaklı çalışıyoruz. Türkiye’de belli bir olgunluğa geldik. Bu deneyimi yurtdışına da taşımaya başladık.

n Planlarınız neler?
2013 yılında perakende ve enerji sektörüne çözümlerimizi anlatıp, 2014’te bu sektörlerde projelerde olmayı hedefliyoruz. Bu yıl en stratejik adımımız yurtdışı işbirlikleri. Ülkelerde yerel iş ortakları ile 3-4 aydır görüşmeler yapıyoruz ve farklı ülkelerde resmi olarak anlaşmaya vardığımız iş ortakları var. Bu strateji paralelinde ilk yarıyılda bu işbirliklerini hayata geçirip, bölgede kendimizi ve çözümlerimizi tanıtmak, ikinci yarıyılda yerel iş ortaklarımızla bu bilgi birimini birleştirip projeler üretmek istiyoruz.

n Yeni çözümler gündeminizde mi?
Yeni ürünümüz veri ambarı ve BT bazlı, son kullanıcıya dokunmayan bir ürün. Yine projeleri yaparken duyduğumuz ihtiyaçtan doğdu ve yine kolay uygulayacağımız bir ürün. İster son kullanıcı isterse BT profesyonelleri için olsun, yatırımlarımızı zenginleştirmeye, iş zekâsı başlığında ürün ailemizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz.

Sektörel potansiyeller ekseninde odaklanılacak

Okan Karaduman, telekom ve bankacılık alanında sektörlerin bütününe hakim olduklarını, son dönemde ise sigorta sektöründe projelerin hız kazandığını belirtti. “Enerji ve perakende sektöründe çözümlerimizle ilgili farkındalığı artırmak istiyoruz” diyen Karaduman, bu yıl çıkışta olan sigorta sektörüne 2014’te perakende ve enerji sektörlerinin katılacağını, bir tarafta da yurtdışı iş ortaklıklarının meyvelerini toplayacaklarını belirtti. Karaduman ekledi: “8 Mayıs’ta Kalamış Wyndham Hotel’de ‘EVAM - Complex Event Processing Solutions Day’ etkinliğini düzenleyeceğiz. EVAM mimarisinin temeli olan karmaşık veri işleme konusunda kitapları olan Stanford Üniversitesi’nden Prof. David Luckham konuşmacı olarak yer alacak. Müşterilerimiz de başarı hikayelerini anlatacak.”
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics