Bilişim Dünyası 19 EYLÜL 2010 / 18:00

Vestel’den onaltıncı çıkarma

Bu yıl ellincisi düzenlenen IFA’da yirmiye yakın Türk şirketi de ürün ve çözümleriyle yer aldı. Vestel ise onaltıncı kez IFA’ya katıldı.

Bu yıl Almanya’nın başkenti Berlin’de ellincisi düzenlenen IFA’ya toplamda onaltıncı kez katılan Vestel, bu fuarın en kıdemli katılımcılarından bir tanesi olmayı başardı.

Beyaz ve kahverengi eşya olmak üzere iki farklı salonda stand kuran Vestel, fuara 530 farklı model ve ürünle katıldı. İlki 1923 yılında yapılan IFA fuarı bu yıl 50. kez kapılarını açtı. Geçen yıl 224 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl ise 250 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Hem beyaz eşya hem de kahverengi eşya olarak tanımlanan elektronik cihazların tanıtımı yapıldı.
Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı IFA’nın en kıdemlilerinden biri olduklarını belirten Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, “Bu yıl onaltıncı katılımımız ve bu fuara 23 seneden beri katılıyoruz. Bu fuara ilk katıldığımızda 100 metrekarelik bir yerimiz vardı. Bu yıl geldiğimiz noktada 2600 metrekareye ulaştık. Bu sene hem beyaz eşya hem de kahverengi eşya ile katılıyoruz. Bu sene burası beyaz eşyacıların da kabullendiği uluslararası bir fuar haline geldi. IFA bizim için önemli bir etkinlik ve JVC, Hitachi, Sharp gibi birçok işbirliğimizi geçmişte bu fuarda yaptık. Bu sene de yine burada bir iki tane büyük güzel iş anlaşması yapacağız” dedi.

Çalışan sayısı da arttı
Sadece satış ekibinden yüze yakın Vestel çalışanının fuara geldiğini belirten Erdoğan, “Buna ek olarak 40-50 kişi daha geldi. Yani kısaca bu sene toplam Vestel katılımı 150 kişi olacak. Eskiden 3-5 kişi gelirdik ama artık böyle değil. Artık şehir içerisinde görüştüğümüz insanlar Vestel standını biliyor ve güzel olduğu konusunda hem fikir. Sunulan ürünlerdeki teknolojinin aşaması ve tasarım olarak bu seneki en güzel standlardan bir tanesi de bizim standımız oldu. Bu yıl 530 farklı model getirdik ki bunların çoğu da yeni model” dedi.

İhracat hacmi gelişiyor
Bu yıl ilk defa Nepal’e ihracat yaptıklarının altını çizen Turan Erdoğan, “Avrupa ana pazarımız. İhracat yapılmayan ülke kalmasın diye uğraşıyoruz. Geçtiğimiz dönemde Kiribati’ye sevkıyatımız oldu. Kuzey Afrika’da satışlarımızı üç ayda ikiye katladık. 2010’un ikinci yarısında da farklı pazarlarda satışlarımızı artırmayı planlıyoruz. Bu sene ihracatımızı 2.4 milyar dolara ulaştırmayı planlıyoruz. Bunun yüzde 30’u beyaz eşyadan yüzde 70’i de kahverengi eşyadan gelecek. Ayrıca Avrupa’da yüzde 15 pazar payımız var. Rusya’da fabrikalarımızda çamaşır makinesi ve buzdolabı üretimi vardı. Bu fabrikalarda geçtiğimiz aylarda ilk kez LCD televizyon üretmeye başladık. Rusya’da LCD TV üreten bir iki şirketten birisiyiz. Bu fabrikadan Vestel markasıyla iki yıl içinde 1 milyonluk üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz” dedi. Önümüzdeki 10-11 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da Digital Agenda adı altında bir toplantı düzenleneceğini belirten Turan Erdoğan, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu etkinliği benim de yönetim kurulunda yer aldığım Digital Europa kuruluşu düzenliyor. Avrupa’daki elektronik, iletişim ve bilişim şirketlerinin üye olduğu kuruluşun başkanı ve yönetim kurulu başkanı gelip Digital Agenda etkinliğinde konuşacak. Bunun için ciddi bir bütçe ayrıldı ve bu para insan kaynağı yetiştirmeye ve genişbant için kullanılacak. Sayısal devrim insanlara iş olanağı sunacak ve bunun için devletin olanaklar sunması gerekiyor. Hem TESİD hem de TÜBİSAD Digital Europe’a üye. Üç dernek bir araya gelip sayısal zirveyi gerçekleştirecek. Etkinliğimize ulaştırma bakanımızı da bekliyoruz, kendisi sözlü onayı verdi.”

IFA’daki Türkler
Bu yıl ellincisi düzenlenen IFA’da yirmiye yakın Türk şirketi de ürün ve çözümleriyle standlardaki yerlerini aldı. IFA’ya katılan başlıca şirketler: Atıl Elektronik, Atmaca, Conti, Deima, Eksen, Elmob, Eralp, Ernamas, Fanset, Femas, Fer, Kenzel, Kumtel, Mestas, NK Çelik, Oğuzcanlar, Termikel, Trexta ve Vestel.
ETİKETLER : Sayı:788