Bilişim Dünyası 19 MAYIS 2014 / 08:14

ViewSonic kurumsal pazarda iddialı

Kurumsal alandaki ürün yelpazesini genişleten ViewSonic, Türkiye pazarında ergonomik ve akıllı çözümleriyle farklılaşmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl kurumsal pazara daha çok önem vermeye başlayan ViewSonic’in Ülke Müdürü Hasan Koçyiğit’le Türkiye’deki durum, pazarın geleceği ve hangi çözümlerin ön plana çıkacağı konusunda kısa bir söyleşi yaptık.

2013 yılı sizin açınızdan nasıl geçti?
Bizim için 2013 yılı zorlu ancak büyüyerek kapattığımız bir dönem oldu. Hedeflerimizden bir tanesini, kurumsal kanalımızı bir önceki yıla kıyasla yüzde 100 büyüterek gerçekleştirdik. Kurumsal kanalda bizim için en önemli adım DMO tarafındaki iş ortaklığı yapımızı değiştirmiş olmamızdı. Bu değişiklikle DMO kataloğunda yer almaya başladık. Bunun en güzel tarafı da en çok iddialı olduğumuz kurumsal segmentteki ürünlerimizle katalogda yer almaya başlamamız oldu. Birçok rakibimizin aksine en giriş seviyesindeki modeller yerine tamamen ergonomik özelliklere sahip, tamamen kurumsal kullanıma yönelik ekranlarımızla bu kanala açılıyoruz. İş güvenliği yasası bu noktada çok işimize yaradı. Bu yasa sayesinde ergonomik ekranlar önemini artırdı. Batı ülkelerinde genellikle bu cihazların kullanıldığını görüyoruz. Türkiye’de yeni yeni oluşan bir şey ki bu bizi mutlu ediyor ve Türkiye’de rekabet şansımızı artırıyor.
Sunu cihazı tarafında 2013 yılında ürün yelpazemizi ciddi anlamda geliştirdik. Pazardaki yerimize bakacak olursak 3. sırada yılı tamamladık. Pazar, 2013 yılında yüzde 9 büyürken biz yüzde 45 büyüdük. Bu büyümenin en önemli noktası giriş seviyesi ürünler yerine 1080P Full HD tarafında gerçekleşti. Bir önceki yılda pazarda ikinci konumda bulunuyorduk. 1080P ürünlerinde bu yıl pazar yüzde 50 büyüme gerçekleştirirken biz yine ikinci sıradaki yerimizi koruduk. Ancak bu noktada neredeyse pazarın iki katı bir büyüme yakalayarak büyümemizi yüzde 98 gerçekleştirdik. Bu noktada önümüzdeki rakibimizle aramızdaki farkı kapattığımızı gördük.
Biz ViewSonic markası olarak hem ekranda hem de sunu cihazında hiçbir zaman kendimizi alt segmentte hedeflemedik. Her iki segmentte de kuvvetli rakipler bulunuyor. 1,3 milyon adet bulunan ekran pazarında da yüzde 50 büyüme gerçekleştirdik. Burada önemli olan nokta, hem üst segment ürünler satıp hem de satış adetimizi yükseltmemiz. 2013 yılının bir başka bahsedilecek en önemli noktası da daha karlı işler yapmış olmamızdır. Hem cirosal büyüme, hem de adetsel büyüme gerçekleştirdik. Bu da arkasından karlılığı getirdi. Çünkü bizim sektörümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi kâr oluşturabilmektir. Ekibimizi 2013 içinde yüzde 100 büyüttük. ViewSonic olarak Türkiye’de 7 milyon dolarlık iş hacmine sahibiz. Maalesef 2013 yılında kanal yapımızda sıkıntı yaşadık. İş ortaklarımızdan bir tanesinin güç kaybetmesi bizim açımızdan önemli bir handikaptı. Fakat bu handikaptan büyüyerek çıkmasını bildik. 2013 sonunda yeni bir iş ortaklığı gerçekleştirdik.

Ekran tarafında Türkiye’de hangi ürünleri sunuyorsunuz?
ViewSonic olarak kullanıcılarımıza Türkiye’de 5 farklı kategoride ekran sunuyoruz. Bunlardan ilki giriş seviyesi ve adı VA ile başlayan modellerimiz. Bu kategorideki ekranlarımız hem PC’ler ile birlikte satılmakta hem de bireysel olarak tercih ediliyor. Uygun fiyatlı ekran isteyenler, bu ürün grubumuzu tercih ediyorlar. İkinci kategorimiz VG diye adlandırdığımız modeller. Bu seriyi kurumsal ve ergonomik ürünler olarak konumlandırıyoruz. Bu kategoride geçtiğimiz yılın ikinci yarısına kadar biraz zayıf kaldığımız söylenebilir. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi şirketlerin bu tarz ürünlere yönelmektense tercihlerini daha ucuz modeller üzerinde kullanmalarıydı. Geçtiğimiz yıl bu kategorideki iki ekranımız ile Devlet Malzeme Ofisine girdik. Bu ekranlarımız yükseklik ayarına sahip, kendi çevresinde dönebilen, eğilebilen ve üzerinde genişleme yuvaları bulunan oldukça ergonomik ürünler. Geçtiğimiz yıl yaptığımız projeler ile özellikle son çeyrekte bu kategoride büyüme gerçekleştirdik. Bu yılın başında ise özel sektörden de bu tarz ürünlere talep gelmeye başladı. Bir diğer kategorimiz ise VP adını verdiğimiz profesyonel serimiz. Bu kategorinin hemen üzerinde VX adını verdiğimiz çokluortam özellikli ürünlerimiz ve ardından da TD adını verdiğimiz dokunmatik özelliğine sahip ürünler bulunuyor. Şu anda pazara baktığımızda dokunmatik ekran kategorisinde bizim kadar geniş yelpazesi olan bir başka marka yok. Her kategoride her kesime hitap eden dokunmatik ekran çözümü sunuyoruz. Bunların hepsi hem kurumsal uygulamalara hem de kişisel kullanıma uygun. ViewSonic olarak 2014 yılındaki hedefimiz dokunmatik ve kurumsal ekran kategorisinde ürün yelpazemizi artırmak ve buna bağlı olarak satış rakamlarımızı da yukarı çekmek.

Türkiye’deki ekran satış rakamlarınız nedir?
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de tarihimizin en yüksek adetsel satış rakamını elde ettik. Yaklaşık 48 bin adet ekran satışı gerçekleştirdik. Türkiye’deki ekran pazar büyüklüğünün yaklaşık 1,3 milyon olduğunu tahmin ediyoruz. Bu rakama PC üreticilerinin de ekranları dahil. Pazarımız çok küçülmüyor fakat büyüme eğiliminde de değil. Durağan bir dönemdeyiz diyebilirim. Fakat önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş daralma yaşanabilir. Pazar her ne kadar büyümese de içerisinde yeni hareketlenmeler yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi kurumsal ürünlere olan eğilimin artması. Bu eğilim sebeplerinin başında yeni iş güvenlik yasası geliyor. Artık iş yerleri yükseklik ayarına sahip olan ve daha ergonomik ekranlar almak zorunda. Bu durum özel sektöründe sadece ucuz ürünlere değil ergonomik ürünlere yönelmesine neden olacak ve bu sayede rakiplerimizle rekabette aynı şartlara sahip olacağız.

Kurumsal ekranlardaki pozisyonunuzu açıklar mısınız?
ViewSonic olarak yeni ürün gruplarımızdan bir tanesi kurumsal görüntüleme sistemleri. Endüstriyel ekran segmentine 10 inçten 85 inçe kadar, en düşük çözünürlükten 4K çözünürlüğe kadar geniş bir ürün yelpazemiz bulunuyor. Bu yıl içerisinde bu ürünlerin satışına da başlamayı hedefliyoruz. Fakat bu kategoride çok agresif olmayacağız. Bu alanda rakiplerimizden farklılaşarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.

Sunu cihazları açısından pazardaki durumunuz nedir?
Türkiye’de sunu cihazı tarafında çok başarılıyız. Pazarın büyüme hızından daha hızlı büyüyoruz. Pazarda yaklaşık yüzde 13’lük bir payımız var. Sunu cihazı pazarında 20’nin üzerinde marka bulunuyor ve rekabet çok fazla. Orta ve üst kategoride oldukça iyiyiz. Full HD pazarında ise ikinci sıradayız. Rakiplerimizle aramızdaki farkı yavaş yavaş kapatıyoruz. Genel olarak pazara baktığımızda Türkiye’de geçtiğimiz yıl içerisinde 110 bin adet civarında sunu cihazı satıldığını tahmin ediyoruz. Bu rakamın 14 bine yakını ViewSonic tarafından gerçekleştirildi.
ETİKETLER : Sayı:972 Viewsonic

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics