Bilişim Dünyası 26 AĞUSTOS 2013 / 11:22

VMware cirosunu yüzde 11 artırdıSanallaştırma ve bulut bilişim alanında faaliyet gösteren VMware, 2013 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ikinci çeyrek gelirleri, 2012 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 11 artarak 1,24 milyar dolar oldu. 2013 yılında gerçekleşen GoPivotal ve diğer elden çıkarmalardan gelen gelir çıkarıldığında ikinci çeyrek gelirleri geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 artış gösterdi. İkinci çeyrek işletme geliri, 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 28 artarak 270 milyon dolar oldu. Net gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artarak 244 milyon dolar, hisse başına 0,57 dolar oldu. İşletme nakit akışı yüzde 36 artarak 534 milyon dolar, serbest nakit akışı da yüzde 32 artışla 458 milyon dolar oldu. 30 Haziran 2013 itibariyle nakit, hazır değerler ve kısa vadeli yatırımlar 5,32 milyar dolar olarak gerçekleşti.

VMware’in 2013 yıllık cirosunun 5,12 milyar – 5,26 milyar dolar arasında, yıllık lisans gelirlerinin de 2,21 – 2,29 milyar dolar aralığında olması bekleniyor. GoPivotal ve diğer elden çıkarmalardan gelen gelir çıkarıldığında bu rakamlar, toplam gelirlerde yüzde 15 ila 18, lisans gelirlerinde de yüzde 8 ila 12 büyüme anlamına geliyor. Öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle sıralanıyor:

• VMware Mayıs ayında yönetimini kendisinin sağladığı, VMware vSphere’in güvenilir temeli üzerine kurulu IaaS (Servis olarak Altyapı) bulutu VMware vCloud Hybrid Service™’i duyurdu. VMware vCloud Hybrid Service kurumlara veri merkezlerini kesintisiz olarak buluta taşımalarını sağlayan ortak bir platform sunuyor.

• Yine Mayıs 2013’te VMware ve SAP AG, SAP Core çözümlerini ve SAP HANA’yı yeni duyurulan VMware vCloud Hybrid Service içinde sunmak üzere yeni bir model duyurdular. Bu duyuru sayesinde kurumlar yazılım ve altyapı servisleri için abonelik sistemine dayanan gerçek bir Opex modeli içinde SAP çözümlerini VMware vCloud Hybrid Service üzerinden alabiliyorlar. Bu çözüm kurumlara VMware tarafından kendi ortamlarında, bulutta ya da melez ortamlarda tamamiyle yönetilen bir abonelik hizmeti sağlayacak.

• Haziran ayında VMware, dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden NTT Group’un bulut servis sağlayıcısı NTT Communications’ın (NTT Com) yeni bulut hizmeti “Enterprise Cloud” (EC) için temel teknoloji olarak VMware ağ sanallaştırma çözümünü kuracağını duyurdu. NTT Com, EC hizmetine VMware ağ sanallaştırmayı dahil ederek müşteri veri merkezleri ve NTT Com bulutu arasında, müşterilerin kurulu ortamlarında mevcut IP adreslerini değiştirmeden kesintisiz ve esnek bağlantı sağlayacak.

• VMware Haziran ayında bulut dönemi için yeni otomatikleştirilmiş kayıt yönetim ve analitik ürünü VMware vCenter Log Insight’ı tanıttı. VMware, analitikleri kayıtlara dönüştürerek BT departmanlarının uygulamalar, fiziksel donanım ve sanal altyapıda ortaya çıkan büyük boyutlardaki kayıt verilerinden gerçek zamanlı çıkarımlar yapabilmesini, böylece arıza zamanlarını en aza indirebilmesini, operasyonel verimlilik ve BT maliyetlerinde düşüş elde etmesini sağlıyor.

 

 
ETİKETLER : VMware

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics