Bilişim Dünyası 26 TEMMUZ 2013 / 15:55

Vodafone 'Bulutta ben de varım' dedi

Vodafone, 80 milyon TL’lik yatırım ve 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birisi olacak Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’nü hizmete açtı.

Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’nün açılışını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji Başkanı Stephen Pusey ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray gerçekleştirdi.

Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 6. Bulut Teknolojileri Merkezi olan yeni veri merkezinde Vodafone’un Komple İletişim Hizmetleri Stratejisi çerçevesinde veri stoklamadan altyapı destek hizmetlerine, bulut temelli uygulama hizmetlerinden yönetilebilir güvenlik hizmetlerine kadar her Türklü bulut bilişim, sanal sunucu ve uygulama barındırma hizmetleri en yeni teknolojiler ve yüksek güvenlikle müşterilere sunulacak. Vodafone Türkiye’nin yaklaşık 80 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirdiği Bulut Teknolojileri Üssü 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birisi olacak. Bina içinde bina yapısı ile dikkat çeken merkezin 9 bin metrekare kapalı tesis alanında brüt 3 bin metrekarelik 4 ana salonu bulunuyor. Veri merkezi Vodafone’un Tuzla ve İzmir’de bulunan diğer veri merkezleri ile yedekli çalışarak müşterilere iş sürekliliği ve kesintisiz hizmet sağlayacak.

 

Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü sıcak hava kapsama uygulaması ile yüzde 15, soğutma altyapısı ile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlarken, 20 bin ev tipi konutu besleyecek kapasitede enerji altyapısı barındırıyor. Merkez ayrıca Türkiye’de ilk defa “Green IT, Energy-Efficient Data Center” sertifikasına sahip olarak çevreye duyarlı, temiz enerji sunması ile öne çıkıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer açılış töreninde yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Vodafone Türkiye, 2012 yılsonuna kadar toplam 5 milyar 319 milyon TL yatırım yaptı. Bu veri merkezi için de 80 milyon TL yatırımda bulundu. 2013 sonunda toplam 6 milyar TL yatırım yapmış olacağını öngörüyoruz. Vodafone Türkiye’nin bu yatırım emeğinin, Türkiye ekonomisi, sektör oyuncuları ve ekosistem için ne kadar değerli olduğunu belirtmek istiyorum. Bu ciddi yatırımı BTK olarak önemsiyoruz. Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü, ülkemizdeki en geniş ve en büyük veri merkezi oldu. Böylece Vodafone, operatörler arasındaki rekabeti çok yukarı çekmiş oldu. BTK olarak Türkiye’yi uluslararası veri merkezi ülkesi yapmak istiyoruz. Coğrafi konumumuz ve potansiyelimiz dolayısıyla buna Türkiye’den daha layık bir başka ülke yok. Bu yüzden Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü gibi veri merkezi yatırımlarını önemsiyoruz.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün dünyada giderek daha bağlantılı hale gelen yaşamda mobil teknolojiler ile yaşanan dönüşüm toplumun gelişimine destek olmakta, mobil teknolojilerin kullanımı ülkelerin ekonomik gelişimleri için de artık bir kriter olarak izlenmektedir. Vodafone olarak küresel tecrübemizi, Türkiye’ye aktarmaya devam ederek, önümüzdeki dönemde ülkelerin, işletmelerin ve bireylerin kalkınmasında bu kadar önemli ve kritik bir role sahip teknolojiyle bu kalkınma fırsatından ülkemizin azami surette yararlanmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin mobil gelecek vizyonunu şekillendirmek üzere çalışmalarımıza ve yatırım programımıza devam edeceğiz. İşte bu noktada bugün açılışını 80 milyon TL yatırımla yaptığımız bu tesisimiz, sadece bir veri merkezi değil, aynı zamanda dünyanın en ileri teknolojilerini barındıran, kurumların ve işletmelerin önümüzdeki dönemde ihtiyaçları olacak yeni nesil mobil servisleri karşılamak üzere inşa edilmiş bir tesis. Bu mobil servislerin başında da bulut bilişim hizmetleri geliyor. 2016 yılında işletmelerin yaklaşık %60’ının bulut bilişim hizmetlerini kullanacağı ve bunun çok önemli bir ekonomik katkı yaratacağı hesaplanmakta. Hatta bazı hesaplara göre bulut bilişim teknolojileri sayesinde gayri safi yurtiçi hasılada 2020 yılına kadar %25 e kadar bir ivme yakalanabilir. İşte bu öngörü ile biz bu tesisimizi özellikle bulut teknoloji üssü olarak konumlandırdık. Bu vizyonumuz kapsamında yalnızca Türkiye değil aynı zamanda birbiri ile bağlantılı yaşayan dünyada, diğer ülkelerdeki Vodafone abonelerine de hizmeti kapsamaktadır. İnanıyoruz ki bu tesis, Vodafone Grubu’nun küresel alandaki bilgisi ile yerel aklı bir araya getirerek Türkiye’de faaliyet gösteren işletme ve kurumların daha rekabetçi, daha verimli, daha yenilikçi olmalarına destek olacak”

 
ETİKETLER : Vodafone Türkiye

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics