Bilişim Dünyası 24 KASIM 2014 / 09:53

Vodafone Fikirçarkı’ndan girişimciye destek

Türkiye Vodafone Vakfı (TVV), Uluslararası Girişimcilik Merkezi (UGM) ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Business Angels’ın (BUBA) katkılarıyla oluşturulan Vodafone FikirÇarkı Girişimcilik Programı ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak fikirlerin toplanması ve hayata geçirilmesi hedefleniyor. Genç girişimci ekosisteminin büyümesinde önemli rol oynayacak programda, dijital projeler için eğitim, iletişim altyapısı ve teknik danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra yılda toplam 5 milyon TL’lik maddi destek de sağlanacak. Program sonucunda belirlenecek projeler için kapsamlı pazarlama çalışmaları yapılacak.

Vodafone FikirÇarkı Girişimcilik Programı’nın tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin büyük bir potansiyel vaat ettiğini söyledi. Buruk, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz günlerde açıklanan Küresel Girişimcilik Monitörü’nün 2013 yılı Türkiye sonuçlarına göre, Türkiye’de her 100 kişiden 32′si, önümüzdeki üç yılda girişimcilik faaliyetinde bulunmayı planlıyor. Bu oran, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 29,09, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 14,27. Bu rakamlar, bize, Türkiye'de girişimci potansiyelinin son derece yüksek olduğunu, özellikle de gençlerin girişimciliğe daha fazla ilgi duyduğunu gösteriyor.”

Uluslararası Girişimcilik Merkezi Başkanı Sezai Hazır, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Son 10 yıldır Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin büyümesi ve etkinleştirilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaları UGM çatısı altında buluşturuyoruz. Bugüne kadar hem İstanbul hem de 7 coğrafi bölgedeki diğer illerden 100’ü aşkın kurumla girişimcilik ekosistemini destekleyici çalışmalar gerçekleştirdik. UGM ve Vodafone FikirÇarkı işbirliği, Türkiye’de dijital girişimlerin önünün açılmasına ciddi katkılar sağlayacak.”

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Business Angels (BUBA) Başkanı Timuçin Bilgör ise şunları kaydetti: “Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin global arenada rekabet gücü yüksek girişimler yaratmasına destek olmak için Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesinde Mart 2014’te BUBA’yı kurduk. BUBA, güçlü mentor ağı, kuluçka hizmetleri ve geniş yatırımcı ağı ile Vodafone FikirÇarkı girişimlerine birçok stratejik konuda destek sağlayacak. Programın bir diğer paydaşı olan UGM ile birlikte çalışma imkânı yakalayacağımız için ayrı bir heyecan duyuyoruz.”

Beş aşamalı süreçten geçilecek

Vodafone FikirÇarkı Girişimcilik Programı, beş aşamalı bir süreçten oluşuyor:

  • Fikir toplama: Programa özel olarak geliştirilen www.fikircarki.vodafone.com.tr sitesinden fikirler toplanıyor.

  • Eğitim: Uluslararası Girişimcilik Merkezi kanalıyla düzenlenen e-eğitim ve mentorluk faaliyetleriyle potansiyel girişimciler eğitiliyor.

  • Tohumlama: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Business Angels (BUBA) ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi kanalıyla "tohumlama" yapılıyor. Bu kapsamda, girişimci adaylarına mentorluk, kuluçka merkezi, teknik destek ve başlangıç sermayesi sağlanıyor.

  • Şirket oluşumu: Proje ortaklarıyla birlikte, "yenilikçi şirket"lerin (startup’ların) oluşması için gerekli altyapı sunuluyor. Buna göre, mentorluk, kuluçka merkezi, geliştirme, ayrıntılı teknik değerlendirme ve fonlama sağlanıyor.

  • Büyüme: Bir önceki aşamada alınan desteklerle belli bir seviyeye gelen girişimler, Vodafone'un yatırımcı ekosistemiyle buluşturuluyor.


 

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics