Bilişim Dünyası 14 KASIM 2013 / 15:19

Vodafone Türkiye'den çeyrek sonuçları

2013-14 mali yılının Nisan-Eylül 2013 dönemine ait yarıyıl sonuçları açıklandı. Vodafone Türkiye’nin gelir pazar payı tüm zamanların en yüksek seviyesi yüzde 30,6’ya, toplam geliri 3,1 milyar TL’ye ulaştı. 

Şirketin abone sayısı 19,6 milyona ve gelir pazar payı yüzde 30,6 seviyesine yükselirken, veri gelirleri de geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 70 arttı. Vodafone, 2013-14 mali yılının Nisan-Eylül 2013 dönemine ait yarıyıl sonuçlarını açıkladı.

Vodafone Türkiye’nin toplam gelirleri 2013-14 mali yılının ilk yarısında bir önceki mali yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 artışla bugüne kadarki en yüksek yarıyıl geliri olan 3,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece şirketin toplam mobil gelir pazar payı, mali yılının ikinci çeyreğinde tüm zamanların en yüksek oranı olan yüzde 30,6’ya yükseldi.

Şirketin, 2013-14 mali yılının ilk yarısında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla bugüne kadarki en yüksek yarıyıl seviyesi olan 550 milyon TL’ye ve FAVÖK marjı da geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan artışla yüzde 17,5’e yükseldi. Şirketin 2013-14 mali yılının ilk yarısında faaliyet karı (FVÖK) da pozitif olarak gerçekleşti.

Abone sayısını en çok artıran operatör

2013-14 mali yılının yarıyıl sonuçlarına göre abone sayısını en çok artıran operatör 446 bin net abone artışı ile Vodafone Türkiye oldu. Böylece Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısı 30 Eylül 2013 itibariyle bugüne kadarki en yüksek seviye olan 19,6 milyon olarak gerçekleşti. Faturalı abone sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 680 bin artış ile 7,2 milyona çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Vodafone’un abone sayısındaki artışta, Vodafone uluslararası iletişim ağında tüm mobil iletişim hizmetlerinde yurtiçi-yurtdışı fiyat ayrımını ortadan kaldıran ve konuşma, veri ve SMS kullanımını bütünleştirerek abonelerine sunan RED tarifeleri önemli bir rol oynadı.

 En çok konuşturan operatör

Diğer yandan Vodafone Türkiye, mali yılının ikinci çeyreğinde abone başına aylık ortalama 382 dakika kullanım (MoU) ile “en çok konuşturan operatör” oldu.

Veri gelirlerinde yüzde 70 artış

Vodafone Türkiye, veri gelirlerindeki artışı bu çeyrekte de istikrarlı bir şekilde devam ettirerek, geçen senenin aynı çeyreğine göre en yüksek veri gelir artışına ulaşan operatör oldu. Şirket, veri gelirlerinde geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 70 artış kaydetti.

Vodafone, akıllı telefon seçmeyi, satın almayı ve kullanmayı tüketiciler için “kolay”, “anlaşılır” ve “erişilebilir” hale getiren Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu (ACAİP) kapsamında Vodafone markasıyla sunduğu akıllı telefon ve tabletlerin katkısıyla akıllı cihaz penetrasyonunu geçen yılın aynı dönemine göre 10,4 puan artışla yüzde 28,1’lik seviyeye çıkardı.

Net Tavsiye Skoru’nda 10 çeyrektir sürdürdüğü lider konumuyla “Türkiye’nin aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatör”ü yine Vodafone Türkiye oldu.

 

 “15 çeyrektir abone artışımız kesintisiz sürüyor’

Şirketin 2013-2014 mali yılının ilk yarısındaki performansını değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, son 4 yılda elde edilen gelir ve abone artışının 15 çeyrektir kesintisiz devam etmesinin sürdürülebilir büyüme ve değer yaratma adına önemli bir gösterge olduğunu kaydetti. Kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetini faaliyetlerinin merkezine yerleştiren Vodafone Türkiye’nin güçlü bir yatırım programını kararlılıkla uyguladığını hatırlatan Öğüt, sözlerine şöyle devam etti: “Gelirler, kârlılık, pazar payı, abone sayısı ve konuşma süresi bakımından yeni rekorlarla kapattığımız bu dönem hem başarımızın güzel bir yansıması, hem de bir güven markası olma amacımıza sağlam adımlarla ilerlediğimizin önemli bir göstergesi oldu. Mobil internet kullanıcı sayımızı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 artırdık. Bu rakam artışında akıllı cihaz kampanyalarımız, mobil internet deneme kampanyalarımız ve avantajlı mobil internet paketlerimiz etkili oldu. Mobil interneti herkese erişilebilir kılma hedefimize bir adım daha yaklaştık.

Haziran 2011’den bu yana sürdürdüğümüz Net Tavsiye Skoru’ndaki liderliğimizi bu dönemde de sürdürerek “Türkiye’nin aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen mobil operatörü” konumumuzu pekiştirmeyi başardık. Türkiye için değer yaratma vizyonumuz çerçevesinde bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdürme kararlılığında olduğumuzu, faaliyetlerimize bu bilinçle her zamankinden daha güçlü ve güvenle devam ettiğimizi ifade etmek isterim.”
ETİKETLER : Vodafone Türkiye