Bilişim Dünyası 14 NİSAN 2014 / 08:06

Web 2.0 API’ların omzunda yükseliyor

Her noktadan dev veriler elde eden kurumlar bu verileri yeni nesil uygulamaların gelişimi için paylaşarak API’ları paraya dönüştürüyor.

Bulut bilişim kavramının piyasada standarda dönüşmesinin ardından, birçok veriyi barındıran şirketler bu verilerle kendi platformlarını geliştirmeyi ve veriden para kazanmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Uygulama Programlama Arayüzü (API) aracılığıyla arka uç verilerini uygulamalarda yeniden kullanıma açan şirketler, farklı yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşime geçeceğini belirlemelerine ve verinin bu bileşenler arasında paylaşılmasını sağlamalarına olanak veriyor. Verilerin ve uygulama işlevselliğinin bu şekilde dış kullanıcıların, uygulamaların ve makinelerin kullanımına açılması; pazara potansiyel yeni giriş yolları oluşturuyor ve gelir akışı yaratıyor.
CA Technologies uzmanları, API Akademi etkinliğinde, finans, telekom, kamu ve diğer dikey sektörlerde başarılı bir API uygulama stratejisi için gerekli olan temel unsurları aktardılar. Etkinliğin ana konuşmacısı olan CA Technologies API Teknolojileri Bölümü Direktörü Holger Reinhardt, “Mobil uygulamalar, bulut hizmetleri ve Nesnelerin İnterneti, kurumların uygulamaları sunma şeklini değiştiriyor ve bu değişimin merkezinde de API’ler yer alıyor. API Akademi, bilgi varlıklarını güvenli bir şekilde kullanıma açmak, yönetmek ve bu varlıkların iş hedeflerini ve amaçlarını desteklediğinden emin olmak için çalıştığı şirketin API stratejisine dahil olan herkese sağlanan fırsat sunuyor” şeklinde konuştu.
Holger Reinhardt’a göre, mükemmel API’lar oluşturmak ve tasarımdan daha fazlasını elde etmek için ayrıntılı ve dikkatli uygulama gerektiriyor.

Modern şirketler API’larla büyüyor

Kurumların kendi ürünlerinin bir başka ürünle konuşmasını sağlayan API’lar günümüzün modern yapılarının inşa edilmesini sağlıyor. API sayesinde işlerini büyüten ve kendilerine bir ekosistem oluşturan şirketler arasında Salesforce, Amazon.com, Ebay, Flickr, Facebook, Twitter, AWS, Google Maps ve FourSquare gibi önemli markalar da bulunuyor.
Bir şirket için API yaratmanın en önemli avantajları arasında şirketin değerlerine ve kaynaklarına hızlı ve kolay erişim bulunuyor. Şirketlerin web, mobil ve tablet uygulamaları tek bir kaynaktan istenildiği gibi yönetilebilir hale geliyor.
ETİKETLER : Sayı:967