Bilişim Dünyası 24 MART 2014 / 08:08

Web tabanlı saldırılar liderliği bırakmıyor

F-Secure, 2013 yılının ikinci yarısına ait güvenlik raporunu açıkladı. Raporda, web tabanlı tehditlerin yaygınlaştığına ve Android platformunun açık hedef haline geldiğine dikkat çekiliyor.

F-Secure, 2013 yılının ikinci yarısında dünya genelindeki tehditlerin niteliğini ve yayılımını ortaya koyan detaylı verilerin paylaşıldığı güvenlik raporunu yayınladı. Raporda, farklı coğrafyalarda zaman zaman gündeme gelen ve devletlerin farklı amaçlar için hazırladığı her türlü zararlı yazılımın, herhangi bir amaç veya politik ayrım gözetilmeksizin F-Secure güvenlik yazılımları tarafından engelleneceği ve temizleneceği vurgulandı.
F-Secure Labs tarafından yayınlanan rapor, web tabanlı zararlı yazılımların 2013 yılının ikinci yarısında ilk yarıya oranla iki kat arttığını ortaya koydu. 2013 yılı boyunca mobil platformlara yöneldiği tespit edilen tehditlerin yüzde 97’si ise Android platformunu hedef aldı.
Rapora göre kullanıcıları zararlı yazılım içeren web sitelerine yönlendirerek gerçekleştirilen web tabanlı saldırılar, bu dönemde tespit edilen saldırıların yüzde 26’sını oluşturdu. İkinci sırada yer alan tehdit ise yüzde 20 ile Conficker solucanı oldu. Raporda en çok rastlanan ilk 3 tehdidin üçü de Java tabanlı olmakla birlikte, kullanıcıların sistemindeki Java açıkları 2013’ün ikinci yarısında azalma eğilimi gösterdi. Mac sistemleri hedef alan tehditler yavaş fakat kararlı adımlarla yükselirken, 2013 yılında 51 adet yeni Mac tehdidi rapor edildi. 2013 yılında mobil tehditlerin yüzde 97’si Android platformunu hedef alırken, yüzde 3’ü Symbian’a yöneldi. Geçtiğimiz yıl Android’i hedef alan 804 adet yeni zararlı yazılım ailesi ve varyant tespit edilirken, 2012 yılında bu sayı 238 olarak rapor edilmişti.
ETİKETLER : F-Secure Sayı:964

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics