Bilişim Dünyası 17 ŞUBAT 2014 / 08:10

Windows XP ölüyor, şimdi ne olacak?

Nisan 2014’ten itibaren Microsoft desteğini kaybedecek Windows XP kullanıcılarını nelerin beklediğini Microsoft Türkiye ile konuştuk.

BThaber’in 958. sayısında manşette yer verdiğimiz “ATM’ler sona yaklaşıyor” başlıklı haberde Windows XP’ye verilen desteğin sona ermesiyle Türkiye’deki on binlerce ATM’nin gireceği riske değinmiştik. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Microsoft Türkiye Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici’den XP’ye verilen desteğin sona ermesinin ne anlama geldiğini dinledik.

“Şimdiye dek herhangi bir yazılım ürününde sık rastlanmayacak kadar uzun, 13 yıl boyunca kesintisiz Windows XP desteği vermeye devam ettik. Bununla birlikte, gelişen teknoloji bilgi işlem kavramına dair temel yaklaşımlarda ve kullanıcı beklentilerinde hızlı bir değişimi gündeme getiriyor. Tıpkı donanımlarda olduğu gibi, yazılımlar da zaman içinde çağdaş ihtiyaçlara cevap vermekte ve çağa uyum sağlamakta yetersiz kalıyor” diyerek sözlerine başlayan Elverici, çekirdek yapısı 13 yıl öncenin ihtiyaçları gözetilerek kurgulanmış bir işletim sisteminin günümüz ihtiyaçlarına cevap vermesini ve tehditlerle mücadele etmesini beklemenin iyimserlik olacağını belirtti.

“Risk 6 kat daha fazla”
Windows XP’nin Microsoft açısından sürdürülemez bir mücadeleye dönüştüğünü dile getiren Elverici, Ekim ayında yayınladıkları SIR raporundan söz etti. Rapora göre, Windows 8 kullanıcıları Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmalarına rağmen, Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riski 6 kat daha fazla.

Üzerine 3 yeni sürümün eklendiği işletim sistemi altyapısına ısrarla tutunmaya devam eden müşterilerinin böyle bir risk altında kalmasını istemediklerini aktaran Elverici, alınan kararı şu şekilde özetledi:
“8 Nisan 2014’ten itibaren Windows XP’ye yönelik destek ve güncellemeleri sona erdirme kararı aldık. Bu, Windows XP kullanan müşterilerimizin 8 Nisan’dan itibaren herhangi bir şekilde telefonla veya yazılı teknik destek alamayacağı, işletim sistemi ve fonksiyonlarına dair herhangi bir güncellemenin artık yayınlanmayacağı anlamına geliyor.”

XP kullananlara ne olacak?
İşletim sisteminin kurulu olduğu sistemlerdeki herhangi bir fonksiyon çağdaş donanımlarla uyumsuzluk gösterdiğinde bunun düzeltilmeyeceğini ifade eden Microsoft Türkiye Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, sorunları şu şekilde sıraladı:
• Size özel bir problemle karşılaştığınızı düşünüyorsanız, bunun çözümü için Microsoft’tan resmi destek alamayacaksınız.
• Yeni nesil bir donanımı Windows XP’li sisteminizle kullanmak istiyor, ancak ihtiyacınız olan fonksiyonlara ulaşamıyorsanız eklenmesini talep edemeyeceksiniz.
• İşletim sistemi bileşenlerinden herhangi birinde önemli bir güvenlik açığı tespit edildiğinde bu durumu düzeltemeyeceksiniz.
Tolgar Elverici’ye göre, herhangi bir kesinti veya güvenlik tehdidi gündeme geldiğinde müşteri bilgilerinin, finansal kaynakların, kurumsal itibarın kaybedilmesi riski söz konusu.

KOBİ’lerin yüzde 20’si XP kullanıyor
Türkiye’de KOBİ’lerin Şubat 2014’te Windows XP kullanım oranının yüzde 20’nin biraz üzerinde bulunduğu bilgisini veren Elverici, “KOBİ’lerin 8 Nisan 2014 sonrasında Windows XP kullanmaya devam etmesi, ciddi riskleri beraberinde getirecek. Sistem kesintileri, veri kaybı, kurum bilgisinin şirket dışına sızması gibi durumlar, gerçekleşebilecek risklerden sadece birkaçı” dedi.
Microsoft’un bazı durumlarda Windows XP’den sonra Windows 7’ye geçmesini öneriyor. Bunun sebebini Tolgar Elverici’ye sorduk:
“Aslında kurumlara her zaman ilk önerimiz Windows 8.1 Pro kullanmaları yönünde. Ancak bazı kurumlar PC’lerini kullanarak pek çok işlem gerçekleştiriyor. Özellikle KOBİ’ler sektörel yazılımlar kullanabiliyor. Bu yazılımların bazıları daha eski teknolojilerde çalışabildiği için sadece Windows 7 ile uyumlu olabiliyor. O durumlarda müşterilerimizin işini desteklemeye devam etmek amacıyla Windows 8.1 Pro’ya geçen müşteriler gerek duydukları durumda kişisel bilgisayarlarına Windows 7 Professional da kurabilirler.”

Zararlı yazılım karşıtı destek sürecek mi?
Kamuoyunda ortaya atılan iddialara göre Windows XP’ye verilecek güvenlik desteğinin süreceği yönünde. Konuyu netleştirmesi için Tolgar Elverici’nin söylediklerini aktarıyoruz:
“Windows XP altında Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan “Microsoft Security Essentials” adlı bir güvenlik yazılımı var. Bu yazılım bilgisayarı tehditlere ve zararlı yazılımlara karşı koruma görevi üstleniyor ve bu iş için güncel antivirüs imzalarına ihtiyaç duyuyor. Microsoft, bu yazılımın kullandığı antivirüs imzalarını Temmuz 2015’e kadar sağlamaya devam edeceğini açıkladı. Yani yazılım Temmuz 2015’e kadar zararlı yazılımları tanımlamak üzere güncel antivirüs bilgilerini almaya ve işlemeye devam edecek. Her ne kadar antivirüs imzalarını Temmuz 2015’e kadar almaya devam edecek olsa da Microsoft Security Essentials yazılımının kendisinin de 8 Nisan’dan itibaren güncellenmeyeceği anlamına geliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics