Bilişim Dünyası 24 NİSAN 2014 / 10:44

Yandex’ten Türkiye’ye özel yeni video arama özelliği

Yandex Türkiye  video arama motoru geliştirdi. YouTube yasağından doğan video kanalı boşluğunu ve video aramadaki aksamaya bir çözüm getiren arama motoru alternatif sitelerde bulunan videoları bulmayı kolaylaştırıyor.   Dünya çapında en çok kullanılan video izleme sitesi olan YouTube'a erişimin engellenmesi nedeniyle ciddi bir video kanalı ihtiyacı doğdu. Yenilikçi servisin son dönemlerdeki internet erişim yasaklarından kaynaklanan büyük bir boşluğu doldurması öngörülüyor.27 Mart'tan beri kapalı olan  YouTube için, halen TİB tarafından 5651. yasanın 8 maddesinde idari tedbir uygulanıyor. Twitter ardından dünyanın en popüler  video paylaşım sitesine erişimin de engellenmesi  Türkiye'yi şarşırtmıştı. Ancak yine de  bu uygulamanın bu kadar uzun sürmesi beklenmiyordu.

Bir çok şirketin viral reklamlarının da engellendiği ve sosyal medya yatırımlarının kayba uğradığı yasağın bir çok ayrı boyutu var. 

Yandex şimdilik beta sürümünde olan Yandex'in video arama motoru, izlemek istediğiniz videoları erişimi mümkün olan alternatif linleri sunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yandex.Türkiye Aramadan Sorumlu Ürün Müdürü Zafer Sever, “Yandex.Türkiye olarak yerel ihtiyaçları çözebilmek için arama motorumuza her geçen gün yeni özellikler ekliyoruz. Türkiye’ye özel olarak geliştirdiğimiz bu özelliklerle kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Sosyal medyada video izleme odağında paylaşılmış olan fakat çok sayıda İnternet kullanıcısı tarafından alışılageldiği şekilde erişilemeyen içerikler için özel bir çalışmamız var. Geliştirdiğimiz yeni özellik, sizi bir videoya ulaştıracak olan bağlantıyı (URL) Yandex arama çubuğuna yazdığınızda aradığınız video içeriğinin aynısını veya benzerlerini diğer video sitelerinde bulup izlemeyebilmenizi sağlıyor. Kısaca açıklamak gerekirse: Diyelim ki sosyal medyada bir arkadaşınız bir video bağlantısı paylaştı fakat bu videoya erişemediniz. Bu bağlantıyı kopyalayıp Yandex’e yapıştırarak aradığınızda, size bu videonun aynısını veya benzerlerini alternatif video sitelerinde bulup izleme imkanı sunuyor. Şu anda deneme aşamasında olan bu özelliği kullanıcılardan aldığımız geri dönüşlere göre geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics