Bilişim Dünyası 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Yaratıcıların çantasından ‘sihir’ çıktı


Bilkom ve Adobe’nin CS5 etkinliğine Evangelist Jason Levine damgasını vurdu.
Adobe’nin yaratıcı çalışmalarda sıklıkla başvurulan yazılım paketi Creative Suite 5, Nisan ayında raflardaki yerini almıştı. Önceki gün gerçekleştirilen etkinlikle, piyasadaki son ‘yaratıcısının el çantası’ kullanıcılara detaylarını sundu.
İşlerin daha çabuk tamamlanmasına odaklanan yapısıyla dikkat çeken Creative Suite 5 için reklam ajanslarının temsilcileri, fotoğraf sanatçıları, farklı sektörlerin özellikle yaratıcı çalışanları ve basın mensupları hazır bulundu.
Etkinlik, kendi deyimiyle, Mentalist Enis Talas’ın gösterisiyle başladı. Beklediğimiz gibi kaşıklar eğilip, büküldü. Kağıda yazılan numaralar ‘beyin gücü’ ile tahmin edildi. Bu sihirli başlangıç ile hazırlanan seyirciler Evangelist Jason Levine’in gösterisinde heyecanlı dakikaların sayısı arttı.

Yüksek çözünürlükteki on video üzerinde eş zamanlı çalışma yapılabiliyor
Creative Suite 5’i anlatarak dünyanın farklı şehirlerinde etkinliklere katılan Jason Levine, İstanbul’da da enerjisiyle sahneye oldukça hakimdi. Ünlü Evangelist öncelikle zaman bazlı video düzenleme programı Adobe Premiere Pro ile hünerlerini sergiledi. Levine, yeni eklenen özellikler aracılığıyla kolayca detaylı sahneler üzerinde değişikler yaparak, birkaç video, o sırada çektiği fotoğraf ve müzik ile kısa bir deneme videosunu hızla hazırladı.
Yeni Adobe Premiere Pro kullanırken sistemin daha verimli kullanılabildiğini belirten Levine, on adet HD videoyu aynı ekranda oynatıp üzerinde değişiklikler yapabildi. Bunun en büyük sebebi yeni eklenen “video çözünürlüğünü düşürme” seçeneği oldu. Böylece biraz daha düşük çözünürlükle çalışılan videolar sistemi zorlamadı.
Daha düşük kaliteli videolar duraksatıldığı anda HD kalitesine geri dönerek yüksek kalitede fotoğraflar verdi. Akan ve duran video üzerinde çözünürlük oynaması yapabilmek kullanıcıların çalışmalarını oldukça hızlandırabilir.

Yeni Photoshop kullanıcıları oldukça hızlandırıyor
Creative Suite serisinin belki de kendinden daha fazla tanınan içeriği Photoshop’taki değişiklere de değinen Levine, en zor detaylar üzerinde kolayca değişiklikler yapabildi. Photoshop kullanıcıların kabusu olarak görülen saç, tüy gibi objelerin bulunduğu fotoğraflar, programın yapay zekâsı ile kolayca kesilebilmesiyle seyirciler oldukça heyecanlı anlar yaşadı.
Daha önceleri eklentiye ihtiyaç duyarak kazanılan özellikler, programda standart hale getirilmiş. Jason Levine’in gösterisindeki belki de en etkileyici kısım ise yine Photoshop programında yaşandı. Levine, birçok fotoğrafın çekilerek daha büyük bir fotoğraf oluşturulmasını sağlayan panaromik fotoğrafın eksik kısımlarını programın yapay zekası ile doldurdu.
Eksik kalan gökyüzü, yarım kalan binalar sadece bir dakika içinde tamamlandı.
Jason Levine gösteri sırasında oldukça hızlı yaptığı çalışmaların Apple’ın Mac’lerinde daha verimli olduğunu belirtti. Levine’in gösterisi sonunda, Levine ve dört evangeliste akılda kalan sorular yöneltilerek etkinlik sonlandırıldı.
ETİKETLER : Sayı:789

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics