Bilişim Dünyası 29 OCAK 2013 / 10:43

Yaratıcılığa kapsamlı destek

Türkiye'den sadece BThaber'in takip ettiği Cisco Live, 28 Ocak'ta Londra'da başladı. Greenwich İnovasyon Merkezi''nde düzenlenen toplantı ise Cisco’nun girişimcilere sunduğu destekleri ortaya koyması adına önemliydi. Sadece basın mensuplarının katıldığı bu toplantının açılış konuşmasını Cisco İngiltere ve İrlanda CEO’su Phil Smith yaptı. 2012 Londra Olimpiyatları’ndan yola çıkarak, bu tarz büyük etkinliklerin farklı fırsatları da beraberinde getirdiğini söyleyen Smith, bu sürecin sayısal girişimcilik ekosistemini geliştirme fırsatı sunduğunu vurguladı. Oluşturdukları bu yapının sadece gençler değil, tüm girişimciler için önemli olduğunun altını çizen Smith’e göre, bu yapı bir ‘beceri tabanı’ oluşmasını da sağladı. Hatta spor oyunları ile bilim, teknik ve mühendislik (STEM) başlıklarının buluşması ile gençlerin de bu kavramları benimsemesi söz konusu oldu. “İnternet büyük, ama onun yanında fırsatlar tam bir dev” benzetmesini yapan Smith, ağ yapısının öneminin böyle arttığına şu sözlerle dikkat çekti:

“Her şey birbirine bağlanıyor ve ağ yapısı bir bütün olarak daha fazla güç sunuyor, güvenlik daha da önem kazanıyor. Bugün gördüklerimiz eskiden bilimkurguydu, ama artık hepsi gerçek. Bu ağ yapısı ile şehirler de daha organize bir hal alıyor. Bu, büyük bir fırsat demek. Sonuçta teknolojiler, şehirlerin daha iyi çalışmasını sağlar.”

Girişimciler için ödül vakti
Smith’in ardından sözü Cisco İngiltere ve İrlanda CTO’su Ian Foddering aldı ve Cisco’nun ‘British Innovation Gateway’ (BIG) yapısı ve girişimci destekleme amaçlı kuluçka sistemi ile ilgili detayları paylaştı. Kasım 2010’da temelleri atılan bu yapıyla, İngiliz hükümeti ile birlikte girişimleri desteklediklerini söyleyen Foddering, BIG programlarının 4 temel unsuru olduğunu belirtti. Bunlar; inovasyon merkezi, ulusal sanal kuluçkalar, BIG ödülleri ve araştırma. İlk unsur kapsamında ‘IDEAL’ başlığında ‘Innovation & Digital Enterprise Alliance London’ yapısı ile girişimler destekleniyor. İkinci başlıkta ise “İnovasyonun sınırı yoktur” diyen Foddering’in de belirttiği gibi, NVI yapısı ile İngiltere’de girişimcilerin kendilerine yer bulabildikleri yapılar yönetiliyor. Girişimcileri bulup desteklemenin önemine dikkat çeken Foddering, “Burada önemli olan Cisco’ya bir fikir getirilmesini sağlamak değil, fikir sahibinin desteklenmesi” dedi ve bu yolda bir ödül yapısını geçtiğimiz yıl hayata geçirdiklerini belirtti. 2012 yılındaki ilk yarışmanın kategorilerinin Cisco ile doğrudan bağlantılı olduğunu, bu yarışmada çok farklı iş ortakları ile de çalıştıklarını söyleyen Foddering, 6 aylık süreçte 300 girişimciyi 6 finaliste indirdiklerini, birincinin de güçlü ve farklı perakendecileri biraraya getiren bir uygulama olan Snapfashion.co.uk olduğunu belirtti. Son unsur olan araştırmanın misyonu ise ‘BIG araştırma programı’ olarak tanımlanıyor ve fikir ve konseptleri para ve fon kaynakları ile buluşturuyor. Cisco’nun BIG yapısının bu 4 başlık üstünde ilerlediğini, şehrin bütününde inovasyon, girişimcilik ve ekonomik büyümeyi sağladığını hatırlatan Foddering, 2013 yılı BIG ödülleri ile Mart ayından itibaren başvuruların www.ciscobig.co.uk adresinden alınmaya başlanacağını da hatırlattı.

IP adresli ampul, neden olmasın?
İlk günkü etkinliğin diğer konukları, inovatif başarı hikayeleri oldu. Kentsel dönüşümün bina yenilemekten çok daha fazlasını içerdiğini, bu yolda ‘Greenwich Sayısal Yarımada’ projesinin oluşumunu anlatan Trevor Dorling, her yıl 18 milyon kişi tarafından ziyaret edilen şehirde gelişimi ve son yıllarda yapılan yeniden yapılanma çalışmalarını anlattı. Bu süreçte Cisco ile bağların temeli ise 2009 yılına dayanıyor. Sürdürülebilir çevre için kapsamlı çalışmalar yapılırken, sayısal bir yarımadaya da hayat verilmiş ve 2012 Londra Olimpiyatları başta olmak üzere spor ve sanat alanında yapılan ev sahiplikleri de bu kapsamlı yatırımların olumlu bir geri dönüş yapmasını sağlamış. Greenwich’ten sonra sıra ‘Bloodhound Project’e geldi ve bu yapıdaki projeler kadar, okullara, çocuklara ulaşım yöntemleri de ele alındı. Son konuşmacı ise amBX CEO’su Neil Macdonald oldu ve bir ışık oyunuyla inovasyonunu anlattı. LED aydınlatmanın avantajlarından söze başlayan Macdonald, bu yolda patenti kendisinde olan, sayısal bir ışık kontrol yapısı yaptıklarını söyledi. Philips için sayısal LED aydınlatma sistemleri ürettiklerini belirten Macdonald, “Doğru zaman geldiğinde ampullerin de IP adresi olacak” diyerek, bunun yakında olacağının da sinyallerini verdi.

Etkinliğin ikinci günü ExCel Center’da Cisco Live’ın resmi açılışıyla başlayacak. Detaylar ve röportajlar hem BThaber.com’da hem de BThaber gazetesinin 907’inci sayısında yerini alacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics