Bilişim Dünyası 29 OCAK 2014 / 16:46

Yaratıcılık, ekonomik büyümenin itici gücü

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 28 Ocak’ta Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Törene katılan Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın, bilgi toplumuna dönüşüm ve BT’yi ekonomik büyümenin önemli bir unsuru haline getirmek için çalışma yaptıklarına, bu konuda özel sektörün desteğinin önem taşıdığına dikkat çekti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay ise, ödüllerin ekonomiye katkısına dikkat çekerken, katılımın her yıl artış gösterdiğini vurguladı. Üretimin temelinin yaratıcılık olduğuna dikkat çeken Altay, TESİD olarak yaptıkları bir çalışmayı da katılımcılarla paylaştı. 1,5 yıl önce başlayan çalışma ile bir film hazırlandı. Altay, ‘Büyük Sıçrama’ isimli film için 100 saatin üstünde kaba film çektiklerini ve Eylül ayında filmin hazır olacağını sözlerine ekledi. Altay sektörle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Elektrik ve elektronik sektörü; tek başına bir sanayi sektörü olmaktan çıkarak, diğer tüm sektörlerin gelişmesine ve verimliliğin artmasına katkı sağlayan bir sektöre dönüştü. 2023 yılında, dünya ihracatının 34 trilyon dolara, elektrik-elektronik sektörü ihracatının 7 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu rakam, sektörün toplam ihracat içindeki payının yüzde 21'e çıkacağını gösteriyor. Sektörün hedefi, bölgede Ar-Ge ve üretim üssü haline gelerek elektrik ve elektronik alanında dünya pazarında söz sahibi olmak. Bu hedefi ancak kamu, sanayi, üniversite işbirliğini artırarak ve kendi teknolojimizi üreterek gerçekleştirebiliriz.”

12. TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’ni kazananlar şöyle sıralandı:

Büyük Firma Dalında Verilen Ödüller

Büyük Firma Dalında Yaratıcı Fikir Ödülü

Argela / Yazılım Tanımlı Ağlar Yöneticisi ve Uygulamaları

Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

Aselsan / Havan Tespit Radarı

Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü

Tusaş / Özgün Uçuş Kontrol Bilgisayarı

KOBİ Dalında Verilen Ödüller

KOBİ Dalında Yaratıcı Fikir Ödülü

Kron / CG Logger

KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

Kartnet / Manage ATM

KOBİ Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü

Medel / Kompakt Yardımcı Konvertör

TESİD – Işık Üniversitesi Jüri Özel Ödülü

Netaş / Loupe – Uygulama Katmanı İşlem İzleme Sistemi

Jüri Özel Ödülü

Arçelik / Ağ Bağlantılı LED TV

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics