Bilişim Dünyası 08 ARALIK 2014 / 10:42

Yaratıcılık sınır tanımıyor

Biyometri konusunda konumlandırılmış hem kamuda hem de özel sektörde kullanılan çeşitli çözümler ve uygulamalar bulunuyor. Teknolojik olarak farklı yetkinlikler içeren çözümler bu yönleriyle Türkiye'nin başarı hikayelerine imza atması demek.

Hedef biyometri laboratuvarı açmak 

Bu konuda faaliyet gösteren Ölçsan’ın K!M Pozitif cihazının kullanımına işaret eden Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal, veri giriş terminali olarak kullanılan POS ve biyometrik sensörden oluşan cihazın güvenlik standartlarına dikkat çekti. “K!M Pozitif’in sensör teknolojisi, biyometrik güvenlik alanında yarım asırlık deneyime sahip Safran Morpho teknolojisine ve iki adet ARM9 işlemcisine sahip” diyen Burak Sondal, cihazın bu yönüyle kendi içinde işlem yapma becerisine, tüm işlemleri şifreleyebilme özelliğine dikkat çekti. Yapılan biyometrik doğrulama da merkezdeki sunucularda değil, biyometrik terminaller üzerinde yapılıyor. “Biyometri sensörü yeni T.C. Kimlik Kartı projesinde de kullanılıyor” bilgisini veren Sondal, İstanbul’da bir biyometri laboratuvarı açmayı planladıklarını, gençlerin bu katma değerli alanda çözümler geliştirmesini sağlamak istediklerini söyledi. Parmak izi değil, damarıyla karşılaştırma yaptıklarını hatırlatan Sondal, şu detayları paylaştı:

Tüm süreç 15 saniye

“Bu yapıda biz yeni bir şey icat etmedik. Dünyada bu iş en güvenli nasıl yapılırsa öyle yaptık. Çünkü POS ve sensör üstünde bu kabiliyetler vardı. Bunların en üst noktasını kullandık. POS ve sensör arasında bir güvenli bağlantı olduğu gibi, arkadaki sunucu ile arasında da aynı güvenlikli bağlantı, güvenlik yapımız ve kriptolu şablonlarımız var. Dünyada uygulanan en üst seviye güvenlik yapılarını kullanarak, hazır bir POS üstüne bu güvenlik başlıklarını geliştirdik. Çünkü örneğin genelde herkes PC kullanır, biz ise güvenli protokollerle haberleşmek için POS kullanıyoruz. Dünyada da bu iş için en güvenli araç POS. Bizi farklı kılan bir unsur da sensörümüz. Üç kere sağ üç kere sol elinizi göstererek kaydınızı yapıyorsunuz. İkinci gösterimde bu veriler paketleniyor, merkeze gidiyor ve merkezde milyonlarca kişinin verisiyle karşılaştırılıyor. Tüm kayıt ve karşılaştırma işlemi 15 saniyede bitmiş oluyor. Bunu çevrimiçi yapıyoruz. Bu karşılaştırma ile sağlık noktası, POS cihazından çıkan kağıt ile kişinin doğruluğunu görüyor. Bir sorun varsa mesela güvenliği çağırabiliyor, ‘şu kişi, şu TC kimlik numarası ile şu kişi adına kayıt olmaya çalıştı, cihaz bunu tespit etti’ diyebiliyorlar. K!M Pozitif’i farklı kılan da bu özelliği. Sensör, Ulusal Kimlik Projesi’nde de önemli bir değer sunacak.”

Biyometri başlığının sınırı yok

Morpho (Safran) Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Antoine Grenier, yeni çalışmaları ve Türkiye pazarı hakkındaki yorumlarını paylaştı:

‘Finger On The fly’ cihazı hakkında bilgi verir misiniz?

Bir süre önce ABD pazarında sunduğumuz bu cihaz ile ilgili çalışmaları uzun yıllardır yapıyoruz. Cihazda donanımı ve yazılımı biz geliştirdik. Bu yapı pasaport hazırlamadan sağlık sektörüne birçok alanda kullanılabilir. İş ortaklarımızı da bu yönde bilgilendiriyoruz. Cihazı kendi yazılımları ile entegre etmek isteyenlere yönelik tanıtım çalışmalarımız da var. Sonuçta bizden cihazı alıp, içindeki yazılıma ek, kendiniz yazılım ekleyebilir ve etkili kullanım sağlayabilirsiniz.

Türkiye pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ürünü Türkiye pazarında tanıttık ve çok ilgi gördü. Burada biyometrik odaklı cihaz ve çözümlere yönelik potansiyel büyük. Zaten biyometri konusunda sınır yok ve Türkiye pazarındaki beklentileri görüyoruz. Bu teknolojiyi birçok yerde konumlandırabilirsiniz. Finans ve telekom sektöründe ilgi net.

2015 yılı için planlarınız neler?

Kimlik odaklı ilerleyen birçok projemiz var. Yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz ve yeni ürün projelerimizin sonu gelmiyor. Yatırımlarımızın hedefi ise her seferinde daha iyi performans. Bunun için her adıma yatırım yapmanız gerek. Kullanıcılar için farklı uygulamaları, ihtiyaçlarına bağlı olarak entegre ediyoruz. Üzerinde çalıştığımız konu ise DNA. DNA odaklı tanımlama için Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Daha etkili yönetim ve güvenlik odaklı çalışmalar da yapıyoruz. Biyometrik ve doğrulama gibi başlıklar burada öne çıkıyor. Örneğin havaalanında kontrol noktalarında geçişlerin hızlanması mümkün olabilecek.

Bir de Morphotablet var, değil mi?

Bu güvenli bir biyometrik tablet ve bu yıl pazara sunuldu. Güvenli element içeren cihaz, parmak izinizle sizi tanıyor ve bunun içine koyabileceğiniz uygulamaların sınırı yok. Bankacılık ve sigorta sektörü için çift taraflı doğrulama ve biyometrik kullanımı bu yapı ile ön planda mesela. Bu yapı henüz Türkiye’de kullanılmıyor. Ama Türkiye’de bunun üzerinde bankacılık uygulamaları geliştirme odaklı çalışmalar yapılıyor. Üniversiteler de bu yapıyla ilgileniyor. Teknoloji ile yeni geliştirmeler yapmayı sürdüreceğiz. ABD ve birçok Avrupa ülkesi emniyet teşkilatlarında bizim güvenlik çözümlerimizi kullanıyor. Yeni teknolojileri ve ihtiyacı gözlemleyip, güvenli çözümleri ortaya koymak önceliğimiz.
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics