Bilişim Dünyası 18 MAYIS 2015 / 09:23

Yaratıcılıkta devrimci fırsat

Siemens İnovasyon Yarışması, Türkiye’nin inovasyon adına atması gereken adımlarda önemli bir fırsat olacak.  

Türkiye 2002 yılından itibaren özellikle Ar-Ge alanında önemli yol kat etmiş olsa da, alınması gereken yol var. Siemens Türkiye Kurumsal Teknolojiler Direktörü Erdem Alptekin’in de dikkat çektiği gibi, diğer ülkeler Ar-Ge faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. ABD, Japonya ve Almanya’nın ilk üç sırada yer aldığı Ar-Ge çalışmaları konusunda, Asya ülkeleri çok hızlı ilerliyor. Güney Kore, Çin ve Hindistan Ar-Ge çalışmalarına önem veren ülkeler. “Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz Siemens İnovasyon Yarışması’yla gençleri inovatif düşünme konusunda teşvik etmeyi hedefliyoruz” diyen Erdem Alptekin’e göre, Türkiye’nin uluslararası arenada bir inovasyon merkezi olmasına katkı, bu konunda gençler arasında bir farkındalık sağlamak temel hedef.

‘Siemens İnovasyon Yarışması’ hakkında bilgi verir misiniz?

Siemens Türkiye tarafından ilk kez düzenlenen Siemens İnovasyon Yarışması’nı, “Bazı buluşlar dünyayı değiştirir” mottosuyla hayata geçirdik. Başvuruların www.siemens.com.tr/innovationcontest web sitesinden yapılacağı yarışmada adaylara “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım”, “Geleceğin Terapi Odaları” ve “Akıllı Şebekelerde Güvenlik” başlıkları altında üç ayrı kategoride proje geliştirme seçeneği sunuyoruz. Adaylar projelerini bu üç kategoriden birinde ya da üçünde hazırlama şansına sahip. Değerlendirme ile kazanan sekiz aday belirlenecek ve her 3 aylık periyotta 2 kişiden Teknopark İstanbul’da Siemens İnovasyon Kampı’nda projeleri için bir prototip geliştirmeleri istenecek. Burada fikirlerini geliştiren her yarışmacıya Siemens Türkiye’den bir mühendis, mentor olarak eşlik ederek danışmanlık da verecek. Jüri üyeleri projeleri, fikrin inovatif yönü, başvuru sahibinin yetenekleri, prototip geliştirmeye uygunluğu, fikrin teknik ve finansal uygulanabilirliği, yarışmada belirlenen konulara uygunluğu, ticari değeri ve son olarak ekolojik değeri gibi kriterler doğrultusunda değerlendirecek.

Yarışma ne zaman sonuçlanacak?

Siemens İnovasyon Yarışması 11 Mart’ta başladı. 30 Mayıs’a kadar başvuru yapılabiliyor. Haziran 2015’te de yarışmanın sonucu açıklanacak.

Yarışmayı kazananlar neler elde edecek?

Yarışmanın birincisi 5 bin avro, ikincisi 3 bin avro ve üçüncüsü 2 bin avro para ödülü kazanacak. Yarışmanın birincisi ayrıca prototip geliştirme çalışmaları yapmak üzere Almanya, Hindistan ya da Çin’de düzenlenen üç aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılma hakkı kazanacak.

Yarışmada değerlendirmeyi kimler yapacak?

Jüri üyeleri projeleri, fikrin inovatif yönü, başvuru sahibinin yetenekleri, prototip geliştirmeye uygunluğu, fikrin teknik ve finansal uygulanabilirliği, yarışmada belirlenen konulara uygunluğu, ticari değeri ve son olarak ekolojik değeri gibi kriterler doğrultusunda değerlendirecek. Jüride ‘Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Mobilite’ kategorisinde Siemens AG Mobility’den Julia Hetz ve Siemens Türkiye Kurumsal Teknolojiler’den Erdem Alptekin, “Geleceğin Terapi Odaları’ kategorisi için Siemens AG Sağlık’tan Sultan Haider ve Siemens Türkiye Sağlık’tan Kerim Kara, Akıllı Şebekelerde Güvenlik’ kategorisi içinse Siemens Türkiye Enerji Yönetimi, Akıllı Şebekeler’den Aytuğ Ekici ve ST TI– Siemens AG Kurumsal Teknolojiler’den Dr. Rainer Speh yer alıyor. Değerlendirmede üniversitelerden konularının uzmanı olan akademisyenlerden de görüş alınacak.

Bu yarışmanın hedef kitlesi kimler?

Alan gözetmeksizin, Türkiye’de tüm üniversite son sınıf öğrencileri, yeni mezunlar ve 35 yaşını doldurmamış yüksek lisans ve doktora öğrencileri yarışmaya katılabiliyor. Başvuru formlarının 10 sayfayı aşmaması ve İngilizce yazılması gerek. Ayrıca, projenin elektronik form olarak gönderilmesi, fikrin ayrıntılarının ve prototipin uygulama basamaklarının, bölümlerinin de belirtilmesi gerek. Fikir içindeki özet kısmının 500 kelimeyi geçmemesi bekleniyor.

Bu yarışmanın katılımcılara ve Türkiye inovasyon ekosistemine neler katmasını bekliyorsunuz?

Bu tarz yarışmalarla gençleri, bilgi ve tecrübelerini kullanarak inovatif projeler üretmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Türkiye’de gençlerin bilgi ve birikimlerinin değerlendirdikleri bu yarışmaların artması girişimcilik ekosistemine olumlu katkı sağlıyor. Ar-Ge alanında Almanya’da 13 bin 200, Almanya dışında ise 30 ülkede 15 bin 600 olmak üzere toplamda 28 bin 800 araştırmacı istihdam eden Siemens, 2014 yılında Ar-Ge için 4.1 milyar avro yatırım harcaması gerçekleştirdi. Üniversite ve araştırma enstitüleriyle her sene yaklaşık bin ortaklık yapılıyor. Türkiye’de de önde gelen üniversitelerle işbirliklerimiz mevcut. Türkiye’nin gelişimini tamamlayabilmesi için inovasyon alanında atılıma ihtiyacı var ve bu da ‘evrimci inovasyon’dan çok ‘devrimci inovasyon’ alanında olmalı. Türkiye’den de devrim niteliğinde gelişmeler çıkabilir. Yeter ki bunun için genç beyinlere gerekli ortamı ve desteği verebilelim. Bu yarışma, gençler açısından Siemens’in küresel inovasyon ekosisteminden faydalanmak ve tecrübe kazanmak için fırsat.
ETİKETLER : 1022