Bilişim Dünyası 05 EYLÜL 2011 / 01:55

Yargıtay’ın kararı mutlu etti

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Yargıtay tarafından baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının mümkün olmadığına yönelik aldığı kararı şu ana kadar açılmış baz istasyonları davalarının farklı bir zemine taşınmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.
Avea üst yönetimi ve basın mensuplarının katılımıyla Ankara CER Modern’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Akdemir, Avea’nın ikinci çeyrek sonuçları hakkında bilgi verdi.

En çok konuşturan Avea
Akdemir, bu yılın ilk yarısında abone sayısının 12,2 milyona ulaştığını, geçen yılın aynı dönemine göre 756 bin abone artışı kaydedildiğini söyledi. Abone başına 309 dakika konuşma trafiği ile sektörde birinci sırada yer aldıklarını anlatan Akdemir, abone başına gelirde 20,5 lira ile sektör lideri olduklarını, iletişim kule sayısında 20 bin 5 yüze ulaştıklarını söyledi.

Diyarbakır’a kuluçka merkezi
Çağrı merkezlerinin özellikle Doğu Anadolu’da cazibe merkezi haline geldiğini, Avea’nın doğudaki istihdamının yılsonu itibariyle binin üzerinde olmasını beklediklerini ifade eden Akdemir, İzmir’deki yeni çağrı merkezi ile birlikte 2 binin üzerinde çalışana ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. İstanbul’da hayata geçirilen kuluçka merkezinin bir benzerini Diyarbakır’da da açmayı hedeflediklerini söyleyen Akdemir, mobil teknolojilerin yeni fikirlerle hayata geçirilmesi açısından önemli olacağını ifade etti.

Açılan davalar farklı bir zemine gelecek
Yargıtay tarafından alınan son kararla baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının insan sağlığı açısından risk olduğu kararını vermesini de değerlendiren Akdemir,
“Yargıtay baz istasyonlarının sistemi gereği şehir dışına taşınmasının mümkün olmadığını ve sağlık anlamında bunun uygun olmadığını çok mantıklı şekilde söylemiş. Şu ana kadar açılan baz istasyonu davalarının farklı bir zemine gelmesinden dolayı biz çok mutluluk duyuyoruz. Çünkü bunlarla ilgili suni bir kamuoyu gündemi var. Bilimsel olmayan birtakım iddialarla bu yatırımların zorlaştırılması birkaç yıldır hepimizin yaşadığı bir durum. Onun hukuk tarafında da vurgulanması açıkçası bizi çok sevindirdi. Hakikaten çok çok isabetli bir karar. Yatırımlarının önünün açılması, teknolojilerin yaygınlaştırılması anlamında çok fazla katkısının olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Operatörlerin kurallara uygun yatırımlar yaptığını ve yükümlülüklerin yerine getirilmeye çalışıldığını söyleyen Akdemir, üç operatöründe bu çerçeve de hareket ettiğini belirtti.

Ramazan ayında konuşma alışkanlıkları değişiyor
Akdemir Ramazan ayı süresince konuşma sürelerinin düştüğünü ve konuşma alışkanlıklarının da değiştiğini kaydetti. Oruç tutulan saatlerde cep telefonu kullanımının düşük olduğunu söyleyen Akdemir, iftardan sonra ise kullanımın arttığını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:836

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics