Bilişim Dünyası 18 AĞUSTOS 2014 / 09:43

Yaş ilerledikçe ücret eşitsizliği artıyor

İş seçimlerinde dikkatli adım atan ve ortalama 15 yıllık iş deneyimine sahip olan 40 yaş üstü çalışanlar, bu deneyimleri kullanabilecekleri, hatta üzerine katma değer katabilecekleri fırsatları değerlendirebilmek istiyor. Ancak bunun için öncelikle ücret skalasının da paralellik göstermesi gerekiyor. Bu noktada Türkiye, daha düşük ücretle iş hayatında yer almaya sıcak bakan genç nüfusu ile göz doldururken, 40 yaş üstü çalışanlar ise bu yapıda iş bulma zorluğu yaşayabiliyor.
Bu yapının bir sonucu olarak, yönetici kadrosunda çalışanların yaş ortalamasının gençleştiğini söyleyen Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya’nın da dikkat çektiği gibi, bu durum 40 yaş üstü çalışanlar için hem iş bulma hem de iş değiştirmede belli zorlukları beraberinde getiriyor. Taşkaya’ya göre, 40 yaşındaki bir çalışan, genç bir yöneticiye bağlı çalışıyor ve kendisini veya şirketini bu durumdan dolayı devamlı suçluyor, eleştiriyorsa, mevcut pozisyonunda da doğru bir performans göstermesi ve ekibi motive etmesi pek mümkün olamıyor. Hatta çalışanın bu durumdan hoşnutsuzluğunun artması ve Taşkaya’nın tabiriyle ‘yaş egosunu yenememesi’ gibi durumlarda tatsız süreçler bile yaşanabiliyor. Günümüzde deneyimin her şirket için büyük bir değer anlamına geldiğine işaret eden Taşkaya, şu öneriyi yapıyor:

“Yaşı ilerlemiş bir adayın geçmiş tecrübeleri şirketler için uğrayacakları kayıp ve zararları en aza indirebilecekleri birer fırsat. Bu sebeple şirketler deneyimli kadroların bilgi ve tecrübelerini aktarabilecekleri, inisiyatif sahibi olabilecekleri fırsatlar sunuyor olmalılar.”

 
ETİKETLER : işçi ücretleri

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics