Bilişim Dünyası 21 OCAK 2013 / 08:08

Yatırım cennetini oluşturma hamlesi

Endeavor Türkiye, TÜSİAD ve Angel Resources Institute tarafından Akbank ve Turkcell ana sponsorluğunda ikincisi düzenlenen “iyiYatırım Zirvesi” 10 Ocak’ta Sabancı Center’da gerçekleştirildi. Türkiye’deki melek yatırımcılık yapısının oluşumuna dikkat çekilen toplantıda, yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile yasal altyapısı tamamlanan melek yatırımcılık yönetmeliği ele alındı. Zirvede, yeni TTK’da 6327 sayılı yasa kapsamında melek yatırımcılar için getirilen özel destekler üzerinde de duruldu. Düzenlemede “Bireysel Yatırım Katılımcısı” olarak adlandırılan melek yatırımcılar için yüzde 75’e varan vergi indirimlerine dikkat çekilirken, araştırma, geliştirme ve yenilikçilik programları kapsamında projesi son beş yıl içinde desteklenmiş kurumlara iştirak sağlayan bireysel yatırım katılımcıları için bu oranın yüzde 100 düzeyine kadar uygulanacağına işaret edildi. Yasa ile, yüksek risk içermesi nedeniyle finansmana erişimde sıkıntı yaşayan başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimler için finansal araç olan bireysel katılım sermayesinin desteklenmesi için Hazine Müsteşarlığı’nın denetim konusunda devreye girmesinin sağlandığı da toplantıda vurgulandı.
Türk ve yabancı yatırımcılar, girişimciler, akademisyenler ve üst düzey yöneticiler melek yatırımcılık konusunda bilgi paylaşımı yaparken, GP Bullhound Direktörü Ali Dağlı, 2012 Yönetim Direktörü Ali Karabey, Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, Earlybird Venture Capital Ortağı Cem Sertoğlu, Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Emre Berkin ve Yemeksepeti.com Kurucusu Melih Ödemiş gibi yatırımcı ve girişimciler de etkinlikte yer aldı. Açılış konuşmalarını ise Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Say, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı Tayfun Bayazıt yaptı.
Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, “Girişimcilerimizin yeni finansman kaynaklarına erişimlerinin artırılması gerek. Melek yatırımcılar bu noktada girişimcilere sağladığı destekle öne çıkıyor” dedi. Bugüne kadar Endeavor girişimcilerine yaklaşık 41 milyon lira kredi kullandırdıklarını belirten Gür, yeni bir işletme kurarak, ticari faaliyetlerine başlamış olan girişimciler için de Girişimci Destek Paketi’ni hazırladıklarını söyledi. Bu kapsamda Türkiye’de bir ilk olan “Axess Business Girişimci”yi sunduklarını hatırlatan Gür, farklı işbirlikleriyle girişimcilere rehberlik, danışmanlık ve eğitim desteği sağladıklarını ifade etti. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Say, “Girişimci adayları ve yatırımcılar arasında ilişki kuran bir kurum olarak, rollerimizin arasında bireysel ya da grup halinde melek yatırımcılığı teşvik etmenin de bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:905

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics