Bilişim Dünyası 29 MAYIS 2016 / 13:36

Yatırımın kaynağı artık finansal kiralama

Siemens Finansal Hizmetler tarafından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülkedeki firmaların finans müdürleri ile yapılan araştırmaya göre, üreticiler dijitalleşme ve otomasyonla ortaya çıkan pazar fırsatlarını değerlendirebilmek için dört temel soruna çözüm arıyor ve bunun için de finansal kiralama yöntemiyle yeni nesil teknolojilere yatırıma yöneliyor.
Araştırmada öne çıkan dört temel güçlük; “değişen talebe yanıt verebilmek ve satışları artırabilmek için üretim kapasitesini ve esnekliğini artırmak”, “üretim maliyetlerini düşürürken müşteri hizmetleri kalitesini artırmak”, “geliştirilmiş ürün kalitesi ve ürün gamıyla rakipler arasındaki pozisyonunu güçlendirmek” ve “otomasyon ve dijitalleşme aracılığıyla verimliliği, maliyet kontrolünü ve üretim çevikliğini optimize etmek”. 
Üreticiler, bu zorlukları aşmak için dijital teknolojilere erişime yönelik finansman tekniklerini çeşitlendiriyor. Araştırmaya katılan her beş katılımcının dördü, finansman tekniklerini çeşitlendirmenin işleri açısından “önemli”, “çok önemli” veya “kritik” olduğunu belirtiyor. Katılımcıların üçte biri, önümüzdeki iki yıl içinde finansman tekniklerinde ve kaynaklarında daha da çeşitlenmeler olacağı beklentisinde. Bu teknikler arasında da kredilerden ziyade, finansal kiralama daha çok öne çıkıyor. Her 10 katılımcının da yedi tanesi geçen iki yılda, gerekli olan yeni teknolojileri edinebilmek için finansal kiralamadan faydalandığı bilgisini veriyor. 
Finansal kiralama; temel teknolojilerle ilgili toplam sahip olma maliyetine destek olabilmesi ile kilit bir yatırım kolaylaştırıcısı olarak tanımlanıyor. Mevcut finansman hacminin artırılmasının yanı sıra, finansman kararı almanın ve finansal kiralama işlemlerini gerçekleştirmenin hızlı ve kolay olması da üreticilerin pazardaki fırsatlara daha hızlı yanıtlar verebilmelerini sağlıyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics