Bilişim Dünyası 17 KASIM 2014 / 10:31

Yatırımlarda güvenlik her zaman öncelik

Platin Bilişim, sınırlı konularda hizmet veren butik bir “veri güvenliği” firması olarak kuruldu ve bu vizyonla çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılı planları paralelinde büyüdüklerini, yeni pazarlara ve müşteri segmentlerine eriştiklerini söyleyen Platin Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayhan Bamyacı’ya göre, her ne kadar pazarda bu yıl bir durgunluk gözlemlense de, firmaların güvenlik ihtiyaçları daha öncelikli. Yılın son çeyreğini ‘en yoğun oldukları dönem’ olarak tanımlayan Bamyacı, bu yılı hedefleri paralelinde yüzde 25 büyüme oranı ile bitirmeyi planladıklarını söylerken, 2015’e yönelik olumlu beklentilerine vurgu yaptı.

2015 yılında özellikle Log Yönetimi/SIEM konularında daha fazla proje yapmayı hedefledikleri bilgisini veren Ayhan Bamyacı, eklemeden geçmedi: “Kendi çözümümüz olan Platin SIEM ile Gartner Magic Quadrant’ta yer alan IBM Qradar çözümünü Türkiye’ye uyarlayıp 5651 yasasına uygun hale getirdik. 2015 yılında BT güvenliği alanında yeni ürünlerle müşterilerimize hizmet verirken, Symantec ürün danışmanlığı ve servislerine de devam edeceğiz.”

Çözümlerin temeli minimum risk

BT güvenliği; modern dünyada bir firmanın var olmasının ilk koşullarından birisi ve bu tanımı yapan Bamyacı’nın da dikkat çektiği gibi, iş süreçlerinin temel girdileri olan veriler olmadan işleri devam ettirme imkanı kalmadı. “Tabi BT güvenliğini sadece klasik güvenlik ürünleri olarak düşünmememiz gerek” uyarısını yapan Bamyacı’nın da belirttiği gibi, verilerin korunması ile ilgili yedekleme, felaket önleme gibi başlıklar veri güvenliği kapsamında ele alınmalı. Veri güvenliği ile ilgili yeni yasa hakkında da yorumlarını paylaşan Bamyacı’ya göre, halen yürürlükte olan bir yasa var. Ancak yeni yönetmelikler, Bamyacı’ya göre, bu konuda daha net ifadeler sunmaya başladı. “Bizim yaklaşımımız olabildiğince “amaca uygun” ve yasal olarak firmaların “risklerini aza indirecek” çözümler sunmak” diyen Bamyacı, şöyle devam etti:

Şirketlerin bilgilendirilmesi gerek

“TÜBİTAK sertifika servislerini kullanarak, toplanan log’ların “hash’lenmesi” ve zaman damgası uygulanmasından ibaret olan çözümümüz pazarda yoğun ilgi görüyor. Bu sayede log’ların hem ne zaman toplandığı, hem de “değiştirilmediği” kesinleşiyor. Bunların dışında PCI, ISO 27001 gibi diğer konular hizmet veren başka çözümlerimiz de var. Avrupa Birliği (AB) sürecinde çok daha detaylı bazı yönetmelikler ve yasaların çıkacağın tahmin ediyor ve müşterilerimize bu sertifika ve uyumluluk süreçlerinde yardımcı olmak istiyoruz.”

Güvenlik her ölçekte şirket için önemli ve yatırımlarda öncelikli bir başlık. Bu kapsamda, BT bütçeleri kesintiye uğrasa da, Bamyacı’nın da belirttiği gibi, güvenlik tarafı büyümeye devam ediyor. Üretim firmaları doğal olarak üretim teknolojilerine ve Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapıyor. Ama Bamyacı’nın da belirttiği gibi, bu yaratılan değerin korunması da gerek. “Bence en önemli konu farkındalık ve sorunun çözümüne yönelik yatırım yapma isteğinin henüz oluşmaması” tespitini paylaşan Bamyacı şu yorumu ekledi: “Bizim görevimiz bu konuda firmaları bilgilendirerek, yardım istedikleri konuda yalnız bırakmamak. Bu konuda değişik çözümlerimiz var.”

Güvenlik konusunda şüpheye yer yok

Türkiye’de veri merkezi başlığı, önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. Örneğin bulut

çözümleri artık günlük hayatımıza girmiş durumda. “Bence kısa bir zamanda çoğu firma merkezi veri merkezleri ve bulut teknolojilerini kullanmaya başlayacak” beklentisini dile getiren Bamyacı’ya göre, bunun için herkesin bu veri merkezlerinin güvenli olduğuna, verileri emanet etme konusunda bir şüphe duyulmayacağına emin olması gerek.

Güncel tehditler ele alınacak

Platin Bilişim, 19 Kasım Çarşamba günü IBM ile beraber “Security Excellence Day 2014” başlığı ile bir etkinlik düzenliyor. Amaç; günümüzün gelişen BT güvenlik tehditleri hakkında bilgi sunmak ve bu konudaki gelişmiş çözümlerle neler yapılabildiğini anlatmak olacak. Platin Bilişim Teknoloji Direktörü Can Topay, IBM Güvenlik Yazılımları Yöneticisi Pelin Konakçı, TÜBİTAK’tan yetkili uzmanlar da konu ile ilgili bilgilerini bu etkinlikte aktaracaklar. Hepsiburada.com firmasından Deniz Aksu da, BT güvenliği konusundaki deneyimlerini paylaşacak.

 
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics