Bilişim Dünyası 13 TEMMUZ 2015 / 06:34

Yaz sonunda hareketlenecek

Üye firmalarının yayınladığı iş ilanları, aday başvuruları ve işe yerleşme verileri üzerinden 2015 yılının ilk yarısına ait istihdam raporunu yayınlayan Eleman.net'in verilerine göre, 21 bin 576 iş ilanı ile Nisan ayı, en çok ilan yayınlanan ay oldu. İlk 6 ayın istihdam lideri olan “Hizmet Sektörü”nün yanında, en çok ilan yayınlanan bölümlerde ise ilk sırada “Satış” geldi. 2015 yılında Eleman.net aracılığıyla işe yerleştirilen aday sayısı 55 bine yaklaşırken, en çok istihdam sağlayan sektör de yüzde 23,40 ile “Hizmet Sektörü” oldu.

Rapora göre, ilk 6 aylık dilimi kapsayan dönemde yaklaşık 120 bin iş ilanı yayınlanırken, 21 bin 576 ilanla Nisan ayı başı çekti. Hizmet sektörü, yılın ilk 6 ayında ‘en çok ilan yayınlayan sektörler’ sıralamasında yüzde 15,54’lük pay ile ilk sırada geldi. Hizmet sektörü, en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasında da yüzde 16,64’lük oranla zirvedeki yerini korudu. En çok istihdam sağlayan sektörler sıralamasında onu gıda, sanayi ve tekstil sektörleri izledi. Geçtiğimiz yıl istihdamı ile öne çıkan inşaat sektörü ise yılın ilk yarısında 4’üncü sıraya gerilerken, geçen yıl yine ilk üçte yer alan bilişim sektörü 7’inci sırada yerini aldı.

Hizmet sektörü istihdamda başı çekiyor

En çok ilan yayınlayan ve en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasının büyük ölçüde paralellik gösterdiğine dikkat çeken Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar’a göre, hizmet sektörünün büyüme hızı, yoğun bir eleman arayışını da ortaya çıkartıyor. Bu da hizmet sektörünün 2015’te en çok istihdam sağlayan alanlardan olacağını gösteriyor. Gıda sektöründe, özellikle restoran işletmeciliği alanında yoğun eleman arayışına dikkat çeken Duyarlar, “Dışarıda yemek yeme alışkanlıklarının artması, gıda sektörünün hızla büyümesini sağlayan en önemli etkenlerden. Uluslararası şirket evliliklerinin de sıklıkla yaşandığı yeme-içme sektöründe, büyük grupların yatırımlarının devam edeceği tahmin ediliyor” dedi.

Sektörel dengeler fazlasıyla hassas

Bu arada, 2015’in ilk yarısında yüzde 62,51'lik ilan yayınlanma oranıyla başı çeken İstanbul'u Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirler takip etti. Duyarlar, Anadolu şehirlerinin de önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtirken, beklentilerini şu sözlerle paylaştı:

“2015 yılında hem yayınlanan ilan hem de işe yerleştirilen aday sayısı açısından bakıldığında, genel seçimlerden kaynaklanan durgunluğun, iş ilanı ve istihdam sayılarına da etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Seçim atmosferinin yarattığı sakinlik sonrası, özellikle Ağustos ayıyla birlikte istihdam piyasasının hareketleneceğini ve ivmenin yılın kalan döneminde devam edeceğini düşünüyoruz. Sektörler arasında değişim ise ekonomideki dalgalanmaların yansımasını oluşturuyor. İnşaat sektörü, geçtiğimiz yılın hareketliliğini kaybederken, gıda sektörü yukarı yönlü ivme çiziyor. Önümüzdeki dönemde bu değişim, ekonomideki dalgalanmalar ışığında kendi yolunu çizecektir.”
ETİKETLER : 1030