Bilişim Dünyası 05 OCAK 2016 / 15:27

Yaz tatili rezervasyonu için tercih kış günleri

MetGlobal bünyesinde faaliyet gösteren tur operatörü Tatil.com, 2015’in erken rezervasyon profilini ortaya çıkardı. Tüm yılın verilerini baz alan çalışma, erken rezervasyonda en çok tercih edilen bölgelerden, tatilcilerin demografik özelliklerine kadar Türkiye'nin 2015 yılındaki erken rezervasyon eğilimleri hakkında detaylar içeriyor.
Tatil.com’un verilerine göre, 2015 yılı boyunca Tatil.com üzerinden rezervasyon yapan 80 bin 100 kişinin yüzde 46’sı erken rezervasyonu tercih etti. Erken rezervasyon yapanların yüzde 55’i ise iptal güvence paketi de yaptırdı. 2015 yılında Tatil.com üzerinden yapılan erken rezervasyonun toplam cirodaki payı yüzde 40 oldu. 2013 yılında toplam cironun yüzde 20’si olan bu rakamın, 2016’da yüzde 50’ye yükselmesi öngörülüyor.
Tatilcilerin en çok Ocak ve Şubat aylarında erken rezervasyon yaptırdıkları, erken rezervasyonun da 24-34 yaş grubu arasındakilerin ve çocuklu ailelerin tercihi olduğu görülüyor. Yurt dışından erken rezervasyon yaptıran tatilcilerin tercihi Alanya olurken, Antalya ve Kıbrıs en yoğun erken rezervasyon talebi alan destinasyonlar.  
 
Yarı yarıya tasarruf imkanı
Tatilcilerin 5 ila 8 ay öncesinden tatil planı yapmaya başladığını belirten Tatil.com Genel Müdürü Uğur Altun, şu bilgileri paylaştı:
“Erken rezervasyon düşük sezonlarda otellere ve tur operatörlerine ciddi bir girdi sağlayarak sektöre fayda sağlıyor. Tüketici açısından ciddi bir fiyat avantajı ve sezonda yaşanan otel müsaitlik sorununun yaşanmaması önemli. Ayrıca tüketici tatilini aylar öncesinde alıp, 9 taksit imkanından yararlanarak, tatil zamanı geldiğinde alacağı hizmetin büyük bir kısmını ödemiş oluyor. Bu nedenle erken rezervasyon risksiz bir yatırım aracı. İptal sigortası yaparak, rezervasyonunuzu iptal etmek durumunda kaldığınızda tüm bedeli koşulsuz olarak tatilinize üç gün kalana kadar iade alabiliyorsunuz. Önceki yıllara göre erken rezervasyon oranının hızla artması tüketicinin de bu konuda bilinçlendiğini gösteriyor. 2016 yılında ciromuzun yarısını erken rezervasyondan elde edeceğimizi öngörüyoruz.”
 
ETİKETLER : MetGlobal Tatil.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics