Bilişim Dünyası 11 TEMMUZ 2010 / 18:10

Yazılım geliştiriciler Ovi için buluştu

Nokia Geliştiriciler Günü geniş bir katılımla İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda, Nokia kullanıcıları için uygulama ve servisler geliştirecek yeni iş ortaklıklarının oluşturulması, Ovi servisleri etrafındaki mevcut ekosistemin geliştirilmesi ve bütünleşik çözümler sağlayıcısı olarak stratejik konumunun güçlendirilmesi hedeflendiğinin
bilgisi verildi.
Yazılım geliştiricilerinin Nokia Ovi için bir araya geldiği toplantının ilk oturumunda konuşan Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, “Yazılım geliştiriciler için Nokia’nın sunduğu platform iyi düzeyde para kazanmalarını sağlayacaktır. Türkiye bazında da en çok uygulama indirilen ilk 10 ülkeden biri olduğu düşünüldüğünde, yazılım geliştiricilere daha fazla ihtiyaç duyuluyor” dedi.
2009’un sonunda Türkiye’de
Türkçe olarak sunulan Ovi Mağaza’nın kısa sürede dünya çapında büyük başarıya imza attığını ifade eden Pierce, “Ovi’nin müzik servisini dünyada en çok kullanan ülke de Türkiye. Ovi’nin mesajlaşma servisinin kullanım rakamlarına bakıldığında Türkiye’yi yine ilk onda görüyoruz” dedi.
Nokia’nın taşınabilir bilgisayarlar için Intel’le birlikte MeeGo, akıllı telefonlar için Symbian ve mobil telefonlar için de Series40 isimli yazılımı geliştirdikleri ifade edildi. Geliştiriciler gününde ikinci konuşmayı yapan Nokia Türkiye Servisler ve Çözümler Yöneticisi    Salih Özkan, “Beş yıl içinde mobil bilgisayar kullanımının masaüstü bilgisayarı geçmesini bekliyoruz. Bu sebeple herkes bulunduğu yerden bağlantı sağlamak isteyecek. Buna uygun uygulamalar ve
çözümler sunmamız da gerekiyor” dedi.
Toplantıda aktarılan bilgilere göre, Ovi’den günde 1,7 milyon uygulama indiriliyor. Şu anda Ovi Mağaza’da 10 binin üzerinde içerik kalemi bulunuyor. Nokia’nın Qt SDK, WRT araçları ve API’ler gibi zenginleşen uygulama geliştirme teknolojileri, Nokia’nın sunduğu Ovi Mağaza, Nokia cihazlarına önceden yükleme ve üçüncü parti kanallar (içerik toplayıcılar ve operatörler) gibi farklı kanallar üzerinden yerel ve küresel olarak milyonlarca kullanıcıya erişebilen çeşitli uygulama ve widget’ların hızla geliştirilmesine olanak tanıyor.
ETİKETLER : Sayı:779

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics