Bilişim Dünyası 02 HAZİRAN 2014 / 16:05

"Yazılım sektörü cari açığı kapatabilir"

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ında faaliyet gösteren yazılım firması STA, yurt dışından binlerce dolar ödeyerek alınan çelik konstrüksiyon yazılımını yerli imkanlarla üretti. Yerli yazılım sayesinde Türk mühendisler depreme karşı dayanıklılığı ile bilinen çelik konstürksiyon binaları, daha düşük maliyetle ve milimetrik hassasiyetle tasarım yapabilecek.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (TEKNOPARK) faaliyet gösteren yazılım firması STA, depreme karşı betonarme binalardan çok daha dayanıklı çelik konstrüksiyon binaların tasarım hatalarını en az hata ile yapılmasını sağlayacak yerli yazılım üretti. Yazılım sayesinde çelik konstrüksiyon binalar milimetre hassasiyetinde, kolay ve ekonomik tasarım yaparak tüm detay ve analizleri yapılabilecek. Yurt dışına da satılması planlanan yazılımın, ekonomik tasarım ve yurt dışından alınan yazılım giderleri nedeniyle Türkiye’ye önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Türkiye’de son birkaç günde yaşanan depremler bina güvenliğini yeniden gündeme getirdi. Dünyada deprem bölgesinde bulunan pek çok şehirde binalar güvenlik açısından çelik konstrüksiyondan imal edilirken, Türkiye’de ise çelik malzemenin ekonomik olmaması ve müteahhitlerin betonarme projelerde uzmanlaşması sebebiyle daha çok betonarme yapılar tercih ediliyor.

Cari açık yazılım sektörüyle kapatılabilir
Türkiye’nin geleceğinde cari açığı kapatmak için en önemli sektörlerden birisinin de katma değeri yüksek olan yazılım sektörü olduğunu ifade eden YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Teknoparkımızda böyle bir programın geliştirilmesi bizim için çok önemli. Teknoparktaki firmalardan beklentimiz de bu. Bunlarla ilgili ihracat faydalı model ve patent ihtiyaçları olursa biz bu firmalarımızla teknoparkımızda özel bir çalışma yapmak istiyoruz.” dedi.
Teknoparklarda firmaların kira karşılığı kaldığını belirten Rektör Yüksek, gerçekten Ar-Ge ve İnovasyon çalışması yapan ve yapmayan firmaların teşvik edilmesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Yüksek, firmalar için patent sayısı ve ihracat yüzdelerine göre kira indirimi planladıklarını aktardı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics