Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 15:25

Yazılım sektörünün yolu var

İnternet ve mobil iletişimin son yirmi yıla damgasını vurduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bilgi teknolojileriyle iletişimin iç içe geçtiğini de görüyoruz. Birleşen sektör, beklenenin çok üstünde bir hacime ulaştı. Mobil internet erişimi belki de dünyadaki en yüksek kapsama alanında...

Logo Yönetim Kurulu Başkanı M. Tuğrul Tekbulut

İnterneti ve sosyal medyayı dünyada en çok ve etkin kullanan milletlerden biriyiz. Bu altyapıların ileride ülkenin verimliliğine olan katkısını çok ciddi katkılar sağlayacağını inanıyoruz. Ayrıca gelişen lojistik sektörüyle birlikte e-ticaret de çok gelişiyor. e-Devlet çözümleri istenilen kapsama geçemese de, önemli bir gelişme göstediğini ve ülke verimliliğine katkı sağlamaya başladığını görebiliyoruz. Bilişim destekli hizmetleri, örneğin çağrı merkezleri ülkenin her bir tarafına yayıldı ve yerinde istihdam yaratıyor.

Logo olarak, değişimin ve e-dönüşümün bu denli hızlı yaşandığı ortamda, Ar-Ge faaliyetlerinin, rekabetçiliğin temel bileşeni olacağına inanıyoruz. e-Devlet uygulamalarıyla kağıt, baskı, posta ve işletme maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlandığı gibi, firmaların ve tüketicilerin e-faturaya geçmelerinin artışını öngörüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Logo ofislerinde de çok dikkat ettiğimiz yeşil BT çözümleriyle, daha çevreci uygulamaların önem kazanacağına ve yaygınlaşacağına inanıyoruz.

Bir yandan da yazılım sektörünün daha gidecek yolu var. Yazılım için milli gelir payının artması gerekiyor. Bilgi teknolojilerini etkin kullanmamızı sağlayan en önemli etkenlerden biri yazılım. Buna karşın yazılım pazarının nispeten zayıf gelişmesi, bilişim altyapılarımızı istenilen verimlilikle kullanamadığımızı düşündürüyor.

Sektörümüzün öncü yayınlarından biri olan BThaber, elbette büyük önem taşıyor. 30 yıl önce Türkiye’de yazılımın yeni yeni bilinmeye başladığı bir dönemde bilişim girişimciliği yapan bir kurum olarak, bu denli uzun soluklu bir yayın için harcanan emeğin ne denli büyük olduğunu çok iyi görebiliyoruz. BThaber’in de kalitesi ve sektöre verdiği hizmet, önemli bir haber kaynağı olmasını sağlıyor. Bilişim konusunda bir yayının 1000. sayısına ulaşması bizce çok değerli.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics