Bilişim Dünyası 20 MAYIS 2013 / 08:06

Yazılım tanımlı veri merkezleri ile bulut kontrol altında

VMware’in EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Maurizio Carli, tüketicinin her zaman her türlü cihazla verilere erişimini sağlayan yazılım tanımlı veri merkezlerinin öneminin üzerinde durdu.

Sanallaştırma ve bulut altyapısının liderlerinden VMware’in EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Maurizio Carli ile yazılım tanımlı veri merkezleri, bulutta sanallaştırmanın faydaları ve EMEA Bölgesi’ndeki hedeflerini konuştuk.
Maurizio Carli, oldukça popülerleştiğini belirttiği sanallaştırmanın temel iki temel faydasından bahsetti: “Sunucu, soğutma gibi sistemleri ortadan kaldırarak sermaye giderlerini azaltıyor ve altyapıyı esnekleştiriyor. Sanallaştırmada belli bir seviyeye ulaşan müşterilerimiz fiziksel sunucularla yeni bir uygulamayı hayata geçirmeleri haftalar alırken, sanal sunucularla uygulamayı direk kurup kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Böylelikle işletim giderleri ve ana yatırım kalemleri önemli ölçüde azalırken, zaman kaybı en aza indirgeniyor.”
Biz sanallaştırmayı, sanallaştırma kavramını geliştiriyoruz, servis sağlayıcılardan farkımız bu diyen Maurizio Carli, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece sunucunun sanallaşması değil, bütün altyapının sanallaşması önemli. Sanallaşmanın oranı arttıkça lokasyon bağımsız halde her yerden veri merkezine bağlanabilir hale geliyorsunuz. Dolayısıyla veri merkezinin desteklediği tüm uygulamalara mobil olarak erişebiliyorsunuz. Veri merkezinin sanallaştırıldıktan sonra hizmet olarak sunulması çok önemli. Kullanıcı böylelikle veriye, uygulamalara 7/24 erişme imkanına sahip oluyor.”

Bulutta sanallaştırma ile maliyetler azalıyor
Carli, veri merkezine erişimin hizmet olarak sunulması noktasında yazılım tanımlı veri merkezi (software-defined-datacenter)’ın önemine dikkat çekti: “Veri merkezlerinin sanallaştırmasını yazılım tanımlı veri merkezi ile yapıyoruz. Yazılım tanımlı veri merkezleri sayesinde yönetim ve otomasyon kapasitesi artarken, depolamadan güvenliğe ve ağ yapısına kadar bütün bir yapının sanallaştırılmış şekilde, yani bir servis olarak sunulması sağlanıyor. Bu şekildeki veri merkezlerinin kontrolü tamamen yazılımlar üzerinden yapılıyor. Bu yeni veri merkezleri BT departmanlarının hem genel hem de özel bulut sistemlerini aynı yönetim araçları ile kontrol edebilmelerini sağlıyor. Yazılım tanımlı veri merkezi çözümleri kullanıcının önem verdiği uygulamanın kalitesi, iş ihtiyaçlarını karşılaması ve maliyet düşüklüğü anlamında oldukça başarılı.”
Geçtiğimiz yıllarda bulutla ilgili genel mi özel bulut mu daha uygun tartışmaları sürerken ortaya çıkan bir başka kavram ise melez bulut. Melez bulut Carli’nin de belirttiği gibi dahili sanallaştırılmış bulut ile harici servis sağlayıcıya gitme imkanı sağlayan melez bir bulut mekanizması. Melez bulut olarak adlandırılan sanallaştırma uygulamasının en büyük artılarından biri, şirketin BT biriminde kurulu özel bulut ortamıyla harici yani genel buluta dahil sunucuları bütünleştirerek birlikte çalışmalarını sağlaması.
“Gelişmiş pazarlarda lideriz. İngiltere ya da Almanya gibi batı Avrupa ülkelerine baktığımızda müşterilerimizin çoğu sanallaştırmasını tamamlamış durumda. Rusya ve Türkiye gibi pazara biraz daha geç girdiğimiz ülkelerde ise sanallaştırma talepleri artmaya başladı” diyen Carli, sanallaştırmanın en büyük avantajlarından birinin her sektörden ve her ölçekte şirkete uygulanabilen bir teknoloji olması olduğunu belirtti ve ekledi: “Çok fazla KOBİ’nin olduğu İtalya örneğine baktığımızda orta ölçekli şirketlerle çalışıyoruz ve İtalya en çok talep edildiğimiz ve başarılı olduğumuz ülkeler arasında yer alıyor. Şirketin boyutu önemli değil, önemli olan teknolojiye uyumunuz.”
Carli, Türkiye’deki hedef kitleleriyle ilgili ise şunları kaydetti: “Özellikle telekomünikasyon, bankacılık sektörlerinde hem kamudan hem de özel sektörden müşterilerimiz var. 100’den fazla kanal iş ortağı ve iki dağıtıcı ile çalışıyoruz. Amacımız Türkiye’nin her yerinde sektör bağımsız olarak çözümlerimizi ulaştırmak.”

“BT dönüşümüne destek oluyoruz”
“Genel müdürler ve BT uzmanları sanallaştırmanın faydalarını gördükçe bu dönüşüm kaçınılmaz olduğunun farkına varıyorlar. Şirketlerin bulut dönüşümüne destek oluyoruz” diyen Carli, büyük veri mi, mobilite mi bu eğilimlerden hangisi geleceği en çok etkileyecek sorusuna, “Her türlü veriye web üzerinden ulaşabilen kullanıcılar hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında aynı cihazları kullanıyorlar. İşverenlerin güvenliği sağlamak açısından kendi cihazını getir uygulamasına yönelimi artacak. Bizde bu noktada yazılımlarla güvenliği sağlıyoruz. Uygulamalar eskiden masaüstü cihazlar düşünülerek geliştirilirdi, artık kullanıcı merkezli çözümler geliştiriliyor” cevabını verdi.
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics